Dragan Primorac još nije ugasio političku vatru zbog svog istupa u kojem je oružane snage pozvao da otkažu poslušnost predsjedniku države. Ne samo da time potiče vojnike i časnike na kazneno djelo već i sam riskira kaznu zatvora. Poruka mu je stigla iz Generalskog zbora.
Grobna tišina nakon glasnog istupa u kojem je Primorac generale i vojne zapovjednike pozvao na otpor prema vrhovnom zapovjedniku.
"....da strah ostave sa strane, ne prihvate ovakvo ponašanje, da iziđu sa istinom, pa ako i budu umirovljeni ili smijenjeni, jer on to prijeti, mojim imenovanjem na funkciju predsjednika RH, oni će biti vraćeni nazad kao časni i pošteni ljudi!", u četvrtak je rekao HDZ-ov kandidat za predsjednika.
Dragan Primorac retoriku nije ublažio. Stav o Milanoviću, kaže, ne mijenja. Zbog blagdana neće pred kameru. No skrštenih ruku na ozbiljnu Primorčevu poruku ne gleda Hrvatski generalski zbor.
"Kad bismo pogledali i analizirali, mogli bismo reći - uplitanje u vojsku bilo koga i pozivanje na ostavke, neposluh, jedna je vrsta udara na vojsku. Generali znaju što trebaju raditi", rekao je predsjednik HGZ-a Marinko Krešić.
Ne odobravaju Primorca, kritiziraju i Milanovića, kao i svečanu dobrodošlicu u MORH-ovu dvorištu.
"On je predsjednik države i vrhovni zapovjednik, svi ostali kandidati i oni koji se odluče za kandidaturu nemaju pravo, a nema zapravo ni on u vremenu kad je kampanja pozivati ili davati neke lekcije. Po ovom izgleda kao da se polarizira vojska", rekao je Krešić.
Bivši predsjednik Stjepan Mesić 2000. nije imao strpljenja za politički angažman. Ekspresno je umirovio generale, potpisnike pisma u kojem prozivaju vlast za kriminalizaciju Domovinskog rata i optužio ih za pokušaj puča.
"Jedino smo na taj način manifestirali volju da Hrvatska do kraja depolitizira vojsku. Generali se ne mogu baviti politikom. Mogu, ali moraju izaći iz vojske...." rekao je bivši hrvatski predsjednik Mesić u studenom 2014. godine
Kolinda Grabar-Kitarović u kampanji je u njima vidjela potencijalne suradnike.
"Ja sam rekla i stojim kod toga da ću rehabilitirati naše generale, koji su umirovljeni 2000. godine. Oni se ne mogu vratiti u aktivnu vojnu službu, ali bit će mi jako drago ako budu dijelom mog vanjskog tima", rekla je bivša hrvatska predsjednica.
Onima kojima se obraća HDZ-ov predsjednički kandidat obećava oprost, ali i potiče na kazneno djelo, te i sam riskira istu zatvorsku kaznu.
"Vojna osoba koja se zajedno s drugim vojnim osobama usprotivi zapovijedi nadređenoga vezi sa službom ili je ne izvrši ili odbije izvršiti, primijeni silu ili prijetnju prema vojnoj osobi ili napadne vojnu osobu u obavljanju službene dužnosti - kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina", piše u članku 360. Kaznenog zakona.
Ekipa Dnevnika Nove TV pitala je Državno odvjetništvo hoće li se očitovati po službenoj dužnosti, no odgovor nije dobila. Nitko iz Vlade, HDZ-a, pa ni mlađi partner iz DP-a, nije reagirao na Primorca, ali jest SDP. Na svojem profilu na Facebooku napisao je samo "Primochet".
SDP-ov Arsen Bauk, neslužbeno se doznaje, razmišlja i o sazivanju saborskog Odbora za obranu na temu neposluha vrhu vojske te da na nju pozove general-pukovnika Tihomira Kundida. Unatoč mogućem ishodu.