Problem s drogom nije jedini. Po konzumaciji alkohola i duhana Hrvatska je u neslavnom europskom vrhu. Iza njega je pakao ovisnosti. Nekada mu je droga bila dio života, a danas Siniša vodi udrugu u kojoj pomaže ovisnicima.
'To je uvijek mučan put i mučni završetak. Najgore mi je u principu bio gubitak povjerenja, gubitak povjerenja od strane obitelji, prijatelja, ljudi', rekao je Siniša Kabić iz Udruge Porat.
Siniša je pobijedio. Ali ne i svi. Godinama ovisnost ne prestaje biti jednim od najvećih društvenih problema. Iako je stvaran broj najmanje 2 puta veći. Hrvatska je u protekloj godini zabilježila osam i pol tisuća registriranih liječenih ovisnika. Gorući problem je što na ilegalnom tržištu završi najmanje 20% lijekova za liječenje ovisnosti.
'Ovisnici često uzimaju nepropisno terapiju nadajući se da će pronać put koji će im donijet veće zadovoljstvo. Nažalost, u tome često ne uspijevaju', kazao je Ante Bagarić iz KB Sestre Milosrdnice.
Brojni Hrvati ne uspijevaju odoljeti ni alkoholu i duhanu, naročito mladi.
'Hrvatska s 13 litara čistog alkohola po glavi stanovnika je u samom vrhu. Mladi ljudi piju u sve ranijoj dobi, tako da se ta letvica spustila zadnjih nekoliko godina praktički već na 12-13 godina života', Zoran Zoričić iz Hrvatskog društva za alkoholizam.
Dok broj ovisnika o heroinu opada, zabrinjavajuće su nove, jeftine i lako dostupne droge.
'Ulaz je na neki način u svijet drogiranja od strane mladih jer su smart shopovi ponekad upravo ta mjesta gdje se pod krinkom osvježivača prostora takvo što, i internetom naši mladi to dobivaju i preko pošte', rekao je neuropsihijatar Slavko Sakoman.
Prosječna dob početka uzimanja droge je 16 godina. Eksperimentiranje počinje i ranije. Siniša predlaže, ipak ne. 'Definitivno se ne isplati početi eksperimentirati. Smatram da bi trebali ulagat svoju energiju u druge stvari, u školovanje, edukaciju', rekao je Siniša Kabić Peters iz Udruge Porat.
Jer put kroz ovisnost većinom se pokaže kobnim odabirom.