Hrvatska je pokazala stav. Odbila je najnoviji prijedlog povjerenika za proširenje. Prijedlog je očigledno pogodovao Sloveniji. Podrazumijeva političko rješenje u kombinaciji međunarodnog prava i načela pravičnosti. Političko rješenje pod vodstvom političara Marttija Ahtisaarija nije moguće provući na razinu sudskoga merituma. 'Politički vući crtu granice nikad nije donijelo dobro, već samo nove probleme. Zato Hrvatska inzistira da se poštuje međunarodno pravo, a u slučaju graničnog spora među državama to treba riješiti Međunarodni sud pravde, koji je tijelo UN-a', naglasio je Sanader.
>> Hrvatska postala punopravna članica NATO saveza
>> Novi sastanak tek nakon Uskrsa
Rehn išao linijom manjeg otpora
Članstvo u NATO savezu Hrvatskoj stvara čišću poziciju za prljave igre Slovenija je prijedlog načelno prihvatila. Ako Hrvatska ne da svoje mišljenje o Rehnovu prijedlogu ministar Žbogar kaže da uvjeti za slovensku deblokadu hrvatskih pregovora neće biti ispunjeni. Slovenija koristi svoj položaj punopravne zemlje članice pa i dalje neizravno prijeti. Je li Ljubljana doista Rehnu rekla da ako predloži sud, pada Pahorova vlada? 'Nisam to tako doslovno rekao. Kazao sam povjereniku Rehnu da ideja o međunarodnom sudu pravde u Sloveniji nema potporu građana i parlamenta, pa da samim tim ni vlada ne može prihvatiti ideju o izlasku pred sud', objasnio je Žbogar.
>> 'Odbijemo li, možemo završiti kao Turska'
Povjerenik Rehn očito je išao linijom manjeg otpora procjenjujući Hrvatsku kao mekši orah. Uvučena u još jedan vanjskopolitički žrvanj Hrvatska igra zrelo. U bilateralni slovensko-hrvatski prijepor sad je htjela-ne htjela uvučena cijela Europska Unija. A članstvo u NATO savezu Hrvatskoj od danas stvara čišću poziciju za prljave igre.