'Od samog početka istraga policije nije bila adekvatna, što nam je potvrdila unutarnja kontrola i isprika i samo smo čekali ponašanje suca u Splitu, koji je bio fijasko za hrvatski pravosudni sustav', priča Danijela Jurčević iz Malog Lošinja. Nakon silovanja, ni pravosuđe nije bilo na njezinoj strani.
Danijela je jedna od mnogih koji su po pravdu krenuli izvan granica Hrvatske. Sud za ljudska prava u Strasbourgu zatrpan je tako hrvatskim tužbama. 'Pravni sustav ili zakaže ili oni koji rade ispod pravnog sustava su korumpirani i nesavjesni', kaže Danijela.
>> Presuda Europskog suda: Hrvatska prekršila pravo na život, zakazao kompletan sustav!
Više od nas, na 10.000 stanovnika, tužbi su podnijeli Srbi - 6,77, na drugom je mjestu Lihtenštajn, a Hrvatska je treća. Na 10.000 stanovnika imamo 4,35 tužbi.
'Ukoliko dolaze permanentno presude da je povrijeđeno pravo građana na pristup pravosuđu ili na suđenje u razumnom roku, onda to znači da mi sustav moramo poboljšati', kaže HDZ-ova saborska zastupnica i bivša ministrica pravosuđa Ana Lovrin. A baš to i jesu najčešći razlozi tužbi - proceduralne pogreške i sporost.
Domaći su sudovi zatrpani predmetima starijim od dvije godine na koje nas je upozoravala i Europska komisija, a zbog toga nas i posebno motre. Ima ih više od 80 tisuća i ne čudi što Hrvatska zato često plaća kazne dosuđene u Strasbourgu.
'Naravno da se izbije novac, ja mislim da bi svaku tu tužbu trebalo pomno proučiti i suzbiti takva ponašanja', kaže bivša ministrica pravosuđa, SDP-ova saborska zastupnica Ingrid Antičević Marinović.
A kako će ih Hrvatska suzbiti, u Ministarstvu pravosuđa nisu htjeli komentirati.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook