Rade volonterski, broj intervencija se povećao, sredstva su smanjena. Sve to - opravdano štednjom.
Penjačka sezona je na vrhuncu. A s njom i puno posla za članove HGSS-a, koji i dalje rade - volonterski. Ali oprema je skupa i broj intervencija se u proteklih pet godina utrostručio.
No, iz proračuna su, umjesto lanjskih 7 - dobili 6,5 milijuna kuna.
'Sa izuzetno malim sredstvima, zapravo, dovodi nas do ruba puknuća. To je naprosto neprihvatljivo jer ako netko odradi 50 tisuća sati u akcijama spašavanja i potrage, 200 tisuća sati u pripremi i preventivi i 8 milijuna sati u pripravnosti, ima jednu društvenu vrijednost', rekao je Vinko Prizmić, pročelnik HGSS-a.
U nadležnoj Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje sve objašnjavaju rezanjem troškova.
Razlog je što su svim proračunskim korisnicima za 2016. godinu sredstva umanjena u odnosu na 2015. godinu pa tako i HGSS "plaća" cijenu politike smanjivanja sredstava.
'U Alpama morate biti učlanjeni da biste imali besplatnu uslugu spašavanja. Nisam znao da je to u Hrvatskoj besplatno', kaže Valentin iz Rumunjske.
U svijetu je sasvim drugačija praksa. 'Svi nacionalni parkovi tamo idu k tome da se, naravno, ako se utvrdi da je to bila izrazito ljudska greška, da se i naplati spašavanje', rekla je Jana Mijailović, članica HGSS-a.
Hrvatska zasad ne namjerava uvesti naplatu. Ali su zato u HGSS-u još prošlog ljeta očekivali bolje financiranje. I to iz boravišnih pristojbi i sredstava igara na sreću. Prijedlog izmjene zakona - nije prošao.
'Iz boravišnih pristojbi Ministarstvo turizma nije dalo zeleno svjetlo, a za igre na sreću treba donijeti zakon o igrama na sreću', pojašnjava Prizmić.
I tako je sve ostalo po starom. Uz više posla i manje novca iz proračuna, HGSS je dospio - na granicu održivosti.
Vijesti gledajte svakog dana na Novoj TV, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste vijesti? Pogledajte ih besplatno na novatv.hr