150 spasitelja

Pogledajte izvlačenje speleologa iz jame - trebala im je tona užadi!

Slika nije dostupna
Pripadnici HGSS-a uspjeli su na površinu izvući ozlijeđenog hrvatskog speleologa Marjana Marovića jutros u pet sati i 23 minute.

Na površinu je izvučen svega 26 sati od prve dojave o nesreći te desetak sati od početka transporta kroz jedan od najsloženijih speleoloških objekata u ovom dijelu Europe, priopćio je u subotu ujutro pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) Vinko Prizmić.

'Doista je ovo dokaz jedne visoke razine spasiočkih vještina i znanja', rekao je Prizmić.

'Želim se zahvaliti svima koji su direktno ili indirektno sudjelovali u ovoj akciji spašavanja i super su posao odradili', krako je prokomentirao spašeni speleolog i dodao kako se trenutno osjeća dobro.

U akciji je angažirano oko 150 gorskih spašavatelja, a u samom jamskom sustavu, koji je bio podijeljen na tridesetak opasnih dionica, boravilo je istovremeno i po 70 spasilaca. Oni su, podijeljeni na ekipe, odrađivali i pripremali svoje dionice. Za potrebe spašavanja bilo je nužno proširiti u živoj stijeni najuže prolaze kako bi kroz njih mogla proći nosiljka s ozlijeđenim speleologom. Rezultat dugotrajnih napora je spašeni speleolog, ali i činjenica da je HGSS doista dokazao respektabilnu učinkovitost.

>> Stotinjak spasilaca izvlači speleologa iz jame, van bi mogao već noćas

Pred spasiocima je sada još jedan težak i ne manje opasan dio posla, a to je raspremanje jame i izvlačenje više od tone užadi i druge opreme koja se je koristila u spašavanju. Očekuje se da će taj dio posla biti dovršen do kraja dana. S obzirom na broj spašavatelja koji su sudjelovali u izvlačenju speleologa ovo je jedna od najzahtjevnijih akcija spašavanja u hrvatskoj povijesti.

Speleolog Marjan Marović prošle je noći stradao u jami Kita Gaćešina na području Crnopca u južnom dijelu Velebita.

U trenutku nesreće 29-godišnji speleolog u jami se nalazio s još 14 kolega iz cijele Hrvatske. Pri dnu jame, na dubini od 520 metara, speleolog je uslijed pucanja sidrišne pločice "proklizao" po užetu i pao te zadobio ozljede zbog kojih nije u mogućnosti samostalno izaći van. Unesrećeni se nalazio 200 metara dublje nego što je to bio slučaj u prošlogodišnjoj akciji spašavanja te nekoliko tisuća metara udaljeniji.

Nakon što je izvučen na površinu ozlijeđeni speleolog je izjavio da se osjeća dobro te se zahvalio liječnici koja je s njim provela cijeli dan.

Spašavanja iz takvih složenih speleoloških zahtijeva velik broj visoko specijaliziranih spašavatelja. Za slične nesreće u svijetu angažira se po nekoliko stotina spasioca te izvlačenja znaju trajati danima.

Prema podacima Hrvatske gorske službe spašavanja, jamski sustav Kita Gaćešina duljine je 22.767 m, a dubina je 665 metara. Radi se o najvećem spiljskom sustavu u Dinaridima. Od prošle godine po duljini je premašila poznatu Postojnsku jamu i najdulja je u regiji. Upravo zbog još neistraženih mogućnosti, vrlo je poželjno mjesto mnogih speleologa koji u svojim neprestanim istraživanjima otkrivaju nove kanale i vertikale. (T.Š./Hina)
 

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.