No, unatoč tome, ozbiljne opasnosti, tvrde u slovenskom zavodu za nuklearnu sigurnost, nema i nije je ni bilo.
'Nema nikakve opasnosti za okoliš jer je sva voda ostala unutar elekrane, u velikoj zgradi u kojoj se nalazi i reaktor', rekao je Andrej Stritar, direktor zavoda za nuklearnu sigurnost u Sloveniji.
Pogon nuklearke Krško zbog kvara nije bio zaustavljena već 15 godina. O izvanrednom zaustavljanju rada elektrarne izvještavaju svi veći svjetski mediji i agencije.
Europska komisija odmah je obavijestila zemlje članice EU o kvaru u nuklearnoj elektrani.
>> Rožman: Za otklon kvara u Krškom trebat će zatvoriti odvod vode
>> Europska komisija: Reaktor u Krškom potpuno zaustavljen
>> Beč traži pojašnjenje od Ljubljane
Radi se o redovnom aktiviranju sustava za obavještavanje u slučaju incidenata na nuklearnim postrojenjima na području EU. U priopćenju se navodi da je Slovenija obavijestila EK o problemu u primarnom sustavu hlađenja elektrane te da nije zabilježeno nikakvo istjecanje radioaktivnih tvari izvan sustava elektrane.
Državni zavod za nuklearnu sigurnost, Državni zavod za zaštitu od zračenja i Državna uprava za zaštitu i spašavanje priopćili su da nije bilo potrebe za brzom obustavom rada reaktora u nuklearnoj elektrani Krško te kako nije bilo i ne očekuje se ispuštanje u okoliš.
Ističe se da su mjerodavna tijela u Republici Hrvatskoj, na prvu informaciju o događaju, aktivirala sustave za praćenja stanja i predviđanja razvoja događaja.
Dodaje se da je informacija o događaju u NE Krško primljena putem međunarodnih sustava EMERCON Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) i ECURIE Europske komisije.
Slovenci poručuju kako je sve pod kontrolom te kako nema razloga za panikom. Kvar se već sanira te se očekuje da će se u nekoliko dana nuklearka ponovno vratiti u pogon.