'U razdoblju na koje se odnosi izvješće, Hrvatska je primjereno i pravodobno odgovorila na većinu zahtjeva za pomoć od Ureda tužitelja. (...) Međutim Ured tužitelja nastavlja se suočavati s teškoćama u osiguranju suradnje Hrvatske u predmetu Gotovina i ostali. Konkretno, Hrvatska od 2007. kontinuirano propušta predati ključne vojne dokumente vezane uz operaciju Oluja', istakao je Robinson.
Također je ocijenio da 'postoji ograničeni napredak u istrazi o nestalim dokumentima', čiju je provedbu ICTY zatražio od Hrvatske. 'Ured tužitelja je izrazio zabrinutost oko usredotočenosti, načina i metodologije provedene istrage. Pitanje je otvoreno pred nadležnim sudskim vijećem', naveo je Robinson, dodajući kako haško tužiteljstvo ostaje u bliskom kontaktu s hrvatskim vlastima na razini Vlade i razini stručnjaka kako bi se riješilo to pitanje. Također je istaknuo primjerenu suradnju haškog tužiteljstva s Uredom državnog odvjetnika RH.
>> Gdje su topnički dnevnici i tko ih je ukrao?
U govoru koji je održao pred Općom skupštinom UN-a, Robinson nije govorio o suradnji država s ICTY-em. U govoru je istaknuo da bi ICTY trebao završiti glavninu suđenja iduće godine, a preostala tri 2011. te suđenje Radovanu Karadžiću početkom 2012. Tijekom 2013. trebali bi završiti svi žalbeni postupci. Pozvao je članice UN-a da učine sve na uhićenju preostale dvojice haških bjegunaca Ratka Mladića i Gorana Hadžića. Robinson je također otvorio pitanje isplate odšteta žrtvama ratnih zločina na prostoru bivše Jugoslavije, te pozvao na stvaranje komisije koja bi bila nadležna za odštetne zahtjeve. (Hina)