Gost Dnevnika Nove TV

Stručnjak o urušavanju zgrade i skele u centru Zagreba: "Nadam se da ćemo nešto riješiti i da neće još netko za sto godina pričati iste stvari"

Nakon jučerašnjeg urušavanja dijela zgrade i skele Muzeja za umjetnost i obrt, inspekcija i policija i dalje su na terenu, a rezultati istrage se čekaju.

Obnova zgrada stradalih u zagrebačkom potresu tek je počela, središte grada veliko je gradilište, a najavljuju se pojačani inspekcijski nadzori kako bi se spriječilo ponavljanje jučerašnje situacije, odnosno urušavanja zgrada.

Reporter Dnevnika Nove TV Ivan Čorkalo razgovara s Josipom Atalićem s Građevinskog fakulteta.

Od izvođača radova, tvrtke Veselčić i danas zavjet šutnje. Na upit reportera Čorkala tek su kratko odgovorili da će da poslati pisanu izjavu kada budu poznate sve okolnosti jučerašnjeg događaja. Čeka se rezultat istrage policije, građevinske inspekcije i inspekcije rada.

Pročitajte i ovo Istraga u tijeku Bačić o rušenju skele u centru Zagreba: "Inspekcija ionako redovito obilazi gradilišta, na izvođačima je odgovornost"

Na pitanje trebaju li građani strahovati da im nešto ne padne na glavu kada šetaju Zagrebom, Atalić je odgovorio: "Mislim da su građani svjesni da žive u više od sto godina starim zgradama koje su najčešće slabo održavane, višestruko rekonstruirane tijekom godina i povrh svega se desio potres koji ih je dodatno rastresao tako da mislim da smo svi svjesni rizika u kojem živimo, ali trebamo napraviti najbolje što možemo.“

Atalić je kazao da su inženjeri koji su obilazili zgrade nakon potresa evidentirali ukrasne i potencijalno nestabilne elemente, a ti zapisi postoje u bazi podataka. Kako je rekao, sigurno je pet tisuća zgrada na koje bi se trebalo paziti.

"Mohorovičić je još 1900. pričao o tim ukrasnim elementima, da to nisu elementi za potresno ugrožena područja – ja pričam već pet godina, a nadam se da ćemo riješiti nešto i da neće još netko za sto godina pričati iste stvari.“

Pročitajte i ovo Kaos u centru Stručnjak nakon urušavanja dijela zgrade u Zagrebu: "Na ovom vijencu moglo je doći do lokalnih oštećenja"

Naglasio je da ne znamo koliko su zgrade stvarno rastresene: "To treba posvetiti struci, ima dosta projektanata koji se bave tim, koji su stručni i imaju sada iskustva. Preporučam građanima da se savjetuju i istraže za svoju zgradu koji su potencijalno opasni elementi i da sukladno tome naprave lokalnu strategiju za tu zgradu.“

Atalić je na pitanje li se ubrzati obnova odgovorio: "Ovakav neki tradicijski dio grada je izrazito težak. Ovo je stvarno glavni grad, središte grada, izrazito teške zgrade za obnoviti.“

Možemo se samo nadati da se incidenti poput jučerašnjeg neće ponoviti, zaključio je reporter.

 

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.
 

 

Povezane teme