Da je zaista riječ o takvom pravu te da ga tako treba i tretirati, tvrdi GONG u priopćenju, upravo je jučer potvrdio Ustavni sud, utvrdivši kako se posljednje izmjene Zakona odbacuju jer nisu usvojene apsolutnom većinom saborskih zastupnika, kakva je potrebna za donošenje organskih zakona.
>> Nema transparentnosti oko financiranja stranaka
U GONG-u ocjenjuju da su zakonske izmjene, koje je Sabor donio lani u prosincu, bile značajan, ali nedovoljan korak naprijed u jačanju transparentnosti i odgovornosti tijela javne vlasti. Od Vlade kao predlagatelja promjena Zakona očekivali su, ističu, tri ključne promjene - uvođenje testa javnog interesa, uvođenje testa proporcionalnosti te osposobljavanje nezavisnog tijela za nadzor i provedbu Zakona.
No, umjesto nezavisnog tijela poput Povjerenika za informacije ili Pučkog pravobranitelja, Zakon je kao odgovorno tijelo predvidio Agenciju za zaštitu osobnih podataka, a amandmanom saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na konačni tekst izmjena, nanijeta je, kažu, nepopravljiva šteta duhu zakona. U potpunosti je, upozoravaju u GONG-u, izigran smisao izmjena na način da nitko, pa ni sud, nema pravo provjeriti moguće zloupotrebe čelnika državnih tijela kada neke informacije proglašavaju tajnima, a test javnog interesa i proporcionalnosti, sukladno Zakonu o tajnosti podataka, radilo bi isto tijelo koje je informaciju prethodno klasificiralo stupnjem tajnosti.(Hina)