Spajanje općina

Još jedna promašena reforma u Hrvatskoj? "Osobno nisam za to..."

Vrtić
Vrtić Foto: DNEVNIK.hr
Za teritorijalnim spajanjem u Ministarstvu financija trenutačno ne postoji nijedan zahtjev.

Hrvatska će na lokalne izbore ponovno izaći sa 428 općina i 127 gradova iako država tu brojku pokušava smanjiti. No, gotovo nema općine koja je spremna ugasiti se i spojiti s nekim drugim. Zanimanje donekle postoji samo za funkcionalnim spajanjem.

Početkom mjeseca, Bošnjaci su dobili svoj prvi vrtić. Pohađa ga 70 mališana. Njegov rad je rezultat funkcionalnog spajanja s vrtićem u Županji. Na sličan način dosad se spojilo 110 općina i 25 gradova.

Potraga za općinom koja bi bila spremna na ukidanje i pripajanje drugom gradu ili općini, vodi u Petrovce. Do susjednih Svinjarevaca mora se preko druge općine, a do sjedišta vlastite, Bogdanovce, kroz Vukovar.

Teritorijalno spajanje općine s Gradom Vukovarom inicirali su Hrvatski suverenisti, većinom glasova to su usvojili i na općinskom vijeću, ali Ministarstvo uprave vratilo im je zahtjev uz obrazloženje da nisu dostavili zapisnike s javnih tribina.

U sastavu s Vukovarom zaposleni ne bi plaćali poreze, ali mogle bi poskupjeti komunalije. Načelnik skloniji drugom modelu.

"Osobno nisam za teritorijalno spajanje, razlog je taj da gubimo identitet. Funkcionalno spajanje ima jako puno benefita. Primjerice komunalna poduzeća ili možemo reći računovodstveni servis", poručio je Marko Barun.

Zahtjev za funkcionalno spajanje do sad su dostavile 152 općine i 39 gradova. Za teritorijalnim spajanjem u Ministarstvu financija trenutačno ne postoji nijedan zahtjev.

Priču pogledajte u videoprilogu reporterke Dnevnika Nove TV Marine Bešić Đukarić.  

Pročitajte i ovo Hrvoje Krešić - 1 Novi Crobarometar Je li riječ o preokretu? Ekskluzivno istraživanje otkrilo promjenu trenda na vrhu hrvatske politike

Pročitajte i ovo Nesreća u Francuskoj VIDEO Drama na nebu! Pogledajte kako su se dva mlažnjaka sudarila u zraku