Doveden iz zatvora u Puli, gdje služi 15-godišnju zatvorsku kaznu, Abdić je u svom svjedočenju kazao da na području APZB-a nisu postojali koncentracijski logori nego prihvatni centri za pripadnike, kako je rekao, 'tajne policije službe AID Alije Izetbegovića'. U tim logorima, odnosno centrima, nije bilo slučajeva ratnih zločina, kazao je.
>> Pred zatvor stigle Abdićeve pristaše
>> Zapovijednik Armije BiH pozivao na klanje i silovanje
Abdić je rekao da je Zlatko Jušić, tadašnji predsjednik vlade APZB-a, potpisao nalog za osnivanje centara slijedom svoje funkcije, a da nije bio inicijator njihova osnivanja. Za svojeg zeta Ibrahima Jušića, rekao je da nije činio ratne zločine navevši da bi on, kao predsjednik APZB-a, znao za to da se to dogodilo.
Zlatko Jušić pušten je iz pritvora da se u nastavku brani sa slobode, a Ibrahim Jušić ostaje u pritvoru u Rijeci.
U optužnici Županijskog državnog odvjetništva u Rijeci navodi se da su okrivljenici donosili odluke na temelju kojih je veći broj civila zatočen u prihvatne centre, a poslije i u logore u Drmeljevu, Nepekama, Dolovima i Valionici Miljković.
Živjeli su u neprihvatljivim uvjetima, a stražari, predstavnici izvršne vlasti i policajci samoproglašene autonomne pokrajine, psihički su ih i fizički zlostavljali, zbog čega je više zatočenika teško ozlijeđeno, a nekolicina je i preminula.
Sudski postupak nad dvojicom optuženika za ratni zločin počinjen u BiH vodi se na riječkom Županijskom sudu jer je riječ o hrvatskim državljanima s prebivalištem u Rijeci pa je bosanskohercegovačko pravosuđe slučaj prepustilo hrvatskom.
Suđenje se nastavlja u prosincu.