Velike lavine poput one na Kamešnici rijetke su na hrvatskim planinama. Duga tisuću i široka 150 metara nosila je sve pred sobom. Velike količine snijega na strmim padinama pogoduju nastanku lavina. 'Kad ima ovoliko snijega, kada ima snijega staroga i novoga koji je različite strukture i onda ploča novoga snijega krene, e to je ta lavina', objašnjava Hrvoje Babić iz HGSS-ove stanice u Delnicama.
Nađu li joj se ljudi na putu pomoć mora biti brza. 'Osobe umiru od gušenja, ostali oblici, znači ono ugrožavanje tipa velikih ozljeda, hipotermije, tek kasnije dolaze do izražaja, znači ovo je najveći problem', kaže doktorica Jelena Pavić Mamula iz GSS-a Delnice.
>> GSS pronašao tijelo alpinista nestalog u lavini na Kamešnici
Da bi se izbjegle nesreće treba poštovati osnovna planinarska pravila. 'Ne bi trebalo ići barem tri dana nakon novih padalinskih oborina snijega, i nikako ne smijete ići sami u planinu, pričekati da se tlo stabilizira i što misli pasti to će pasti, odronit će se i poslije ste puno sigurniji', savjetuje Goran Zaborac, pročelnik HGSS stanice Delnice.
Ovogodišnja izrazito snježna zima pogoduje nastanku lavina. Stoga u planine treba krenuti s velikim oprezom.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook