U društvu svojih ovaca Frano Ramljak iz Korenice provodi i dane i noći. 'Posla ima i za mene i za cijelu obitelj cijelu godinu. Mora se obilaziti stado, dežurati, i tako', rekao je Ramljak.
No problem nastaje kad ovce daju svoje. Gomile vune sve češća su scena i na njihovom pašnjaku, pa su je spremni dati nekome i badava.
Rješenja se dosjetio Damir Remenar iz Iloka. Osmislio je stroj za ekološko pranje ovčje vune, samo vodom i bez kemikalija. 'Ako postoji interes da se zbrine vuna u Hrvatskoj, treba tri puta veći stroj od onog koji imam. 70, 80 tisuća eura bi trebao', kaže Remenar.
Na Cresu muku muče s 15 tona vune godišnje!
I upravo za to bi ju primarno koristio. 'Izolacija od ovčje vune je jedna od najkvalitetnijih izolacija. I ja bi sa pranjem ovog stroja postigao cijenu da je ona oko 30-ak kuna po kvadratnom metru', kaže Remenar.
U Hrvatskoj ima oko 600 tisuća ovaca, a godišnje se baci više od 1.000 tona vune. Umjesto na smetlištima, Damir je želi u podovima, zidovima, tavanima. Još da se organizira i otkup, osim Damira, na vuni bi mogli zaraditi i Frano i ostali poljoprivrednici.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook