Upute za korištenje

Ovako se pretražuje Registar branitelja

Slika nije dostupna
Tko je, a tko nije u Registru, rijetki su koje danas nije zanimalo. Nema, primjerice, niti jednog od predsjednika: Tuđmana, Mesića ni Josipovića. Nema ni Mirka Norca. Ali Josip Manolić je među rekorderima po broju dana u ratu. Evo kako pretraživati Registar.

Registar hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata pronaći ćete na adresi https://registar.branitelji.hr. Sljedeći korak je ulazak u pretragu. S obzirom da nije riječ o popisu, već o bazi podataka, morate znati prezime i ime osobe koju tražite.

>> Hoćete li provjeravati tko je sve u Registru branitelja?

Nakon imena i prezimena, godinu rođenja, ako je ne znate, nije nužno upisati, ali je svakako nužno prepisati kod pri kraju pretrage. Teško je čitljiv, a morate paziti i na mala i velika slova. Prema imenu roditelja, godini rođenja i mjestu rođenja možete zaključiti je li to ta osoba koju ste pretraživali.

>> Objavljen Registar branitelja: Norca i Tuđmana nema na popisu, Manolić ima više od 2.000 dana

U Registru možete vidjeti koliko je tko dana proveo u vojsci. Obzirom da je, primjerice, ministar Predrag Matić odlučio objaviti i svoj ratni put, ukoliko pretražujete njega, možete vidjeti kad je i na kojim je bojištima bio. Tu smo uočili i prvu pogrešku, na koju ukazuje i sam ministar. U ratu je bio 2 mjeseca manje. 'Mi smo tu da to popravimo, preko Ministarstva obrane i Ministarstva unutarnjih poslova sve će se ispraviti, ništa nije nepromjenjivo i ništa nije ispravljivo', kaže ministar Matić.

Među poznatim rekorderima je Josip Manolić s maksimalnih 2157 dana u borbenom sektoru. Predsjednika Franje Tuđmana nema. Na popisu je i 6 članova aktualne Vlade. Zbrojeno imaju 5218 dana. Svoj ratni put dosad su objavila 4 ministra iz Vlade. Ostali branitelji koji žele učiniti isto, moraju ovjeriti potvrdu kod javnog bilježnika i uputiti je na ministarstvo bratnitelja.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook