Međunarodna agencija za istraživanje raka istražuje aspartam, umjetno sladilo koje bi moglo izazvati rak. Riječ je o sladilu koje je 200 puta slađe od šećera, a na deklaracijama je uredno naveden.
O njemu je s Dubravkom Marijom Kreković iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Dnevniku Nove TV razgovarala reporterka Sabina Tandara Knezović, a na početku ju je pitala trebamo li zbog vijesti o aspartam biti uplašeni.
"Točno mišljenje Međunarodne agencije za istraživanje raka, koja je dio Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), čut ćemo 14. 7. Ako ga ona proglasi potencijalno kancerogenim, drugi će odbor donijeti procjenu rizika, odnosno koje su količine štetne za zdravlje", odgovorila je.
"Istraživanja koja su rađena, a ima ih i iz 1981., kada se aspartam pojavio na tržištu, pokazuju da biste na dnevnoj razini trebali popiti 12-30 konzervi pića koje sadrži aspartam da bi on imao štetni učinak. Dnevna odobrena količina iznosi 40 miligrama po kilogramu tjelesne mase osobe", dodala je.
Kreković se osvrnula i na moguću reakciju Europske unije u slučaju da se sladilo pokaže kao potencijalno kancerogeno.
"Bruxelles sigurno osluškuje situaciju i čeka studiju koja će se pojaviti sredinom srpnja. Treba naglasiti da studija nije pravno obvezujuća, nego je samo preporuka. Agencija će samo utvrditi može li on potencijalno biti kancerogen. Paralelno je najavljena procjena rizika u kojoj će se vidjeti količina i uvjeti u kojima on može izazvati rak", istaknula je.
Tandara Knezović ju je zatim pitala zašto se odjednom izlazi s ovakvim informacijama o ovom sladilu.
"U WHO-u postoji radna skupina koja preporučuje koje bi se stvari trebale pregledavati. S obzirom da se pojavljuju znanstveni radovi koji pokazuju da bi on mogao imati kancerogene učinke, odlučeno je da će se procijeniti aspartam. Pregledano je 7000 referenci, od čega je u obzir uzeto 1300 znanstvenih radova i na osnovu njih će se donijeti izjava", odgovorila je.
Na kraju ju je razgovora reporterka pitala podsjeća li je ova situacija na slučaj s palminim uljem.
"Palmino ulje je druga kategorija jer se radilo o kontaminantima. Sladilo se namjerno dodaje u proizvod, a kontaminant nastaje tijekom procesa proizvodnje. Što se tiče palmina ulja, smanjile su se određene količine tvari koje su proglašene kao kontaminanti i prehrambena industrija se uskladila s propisima. Tako će vjerojatno biti i sada", zaključila je
This browser does not support the video element.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr