Bit će to i službeni dokaz o izgubljenoj godini u kojoj se nije napravilo ništa. Građani će doznati ono što već i ptice na grani znaju, a to je da su državne tvrtke u katastrofalnom stanju.
Ovo dubinsko snimanje obuhvatilo je 22 subjekta. Tu su ministarstva, institucije, državne tvrtke poput HEP-a, HŽ-a, HAC-a, HC-a, ali i mirovinski i zdravstveni sustav. Nije ni strano ni nepoznato da političari vrlo često vole prebacivati lopticu na tuđi teren pa se tako u raspravama nerijetko spominju 'kosturi iz ormara', 'vi ste nama ostavili ovo i ono'. Mnogi su i clean start nazivali upravo potragom za kosturima koje je ostavila bivša vlast. Bilo kako bilo, ni taj projekt nije išao glatko, za početak kasnio je čitavih pola godine.
>> SDP uzvraća: Karamarko je predstavnik 'crne političke kuge'
Rezultati pokazuju što je Kukuriku koalicija ulaskom u Banske dvore naslijedila od bivše, HDZ-ove vlade. Od državnih tvrtki, do institucija i ministarstava. 'Rezultati, što se tiče mog resora, u većini su katastrofalni, ali tu su i neke smjernice kako riješiti neke probleme, što je najbolje za ta poduzeća i funkcioniranje sustava', rekao je ministar prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić.
Ni taj projekt nije prošao bez afere. Naime, od 4 tvrtke koje su radile analizu, jedna se posebno izdvojila i to jer je protiv nje podignuta optužnica u aferi Planinska.
Između ostalog, namještaljke za kakve je i sama optužena, ista tvrtka tražila je u naručenom dubinskom snimanju.
Taj će projekt porezne obveznike stajati 2 milijuna i 300 tisuća kuna. ' Dva milijuna i tristo tisuća kuna za jedan takav screening, generalnu analizu za stanje poduzeća je dobro utrošen novac', rekao je Hajdaš-Dončić.
Ministri Zorana Milanovića vidjeli su rezultate krajem listopada, pa je potpuno opravdano pitanje je li im to i na koji način koristilo u planiranju 2013 godine. Rezultate će objaviti potpredsjednik Vlade Neven Mimica.
Za takvo dubinsko snimanje Vlada je isprva bila spremna platiti čak 3 milijuna i 800 tisuća kuna. Mnogi su se kritičari tada javili s pitanjem čemu služi državna revizija, a odgovor iz vlade je bio 'zar će netko s plaćom od 6 tisuća kuna analizirati ugovor vrijedan 176 milijuna'.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook