U Hrvatskoj je 600.000 praznih stanova. Kako bi ih popunila, država nudi vlasnicima priliku da ih ona iznajmljuje, i to na tri do deset godina. Hoće li se vlasnici u to upustiti?
"Pa ako nije ovdje i ne da mu se o tome razmišljati, praktičnije mu je i ne zanima ga neki veliki profit, možda ima smisla", misli Hani iz Zagreba.
"Moj prijatelj u Antwerpenu platio je kuću koju sad već deset godina iznajmljuje gradu, koji mu plaća da bi tamo živjela obitelj iz Maroka. Ne vidim zašto ne bi i tu moglo u nekom slučaju", izjavio je Miron iz Zagreba.
Kako bi to funkcioniralo, ovako objašnjava država - za primjer su uzeli stan od 65 kvadrata koji je prazan dvije godine. Ako bi vlasnik sklopio ugovor s državom, odnosno Agencijom za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN), na primjerice šest godina, APN bi mu isplatio iznos medijalne najamnine za to razdoblje, oko 42.000 eura - pola odmah, pola za tri godine. Zatim bi APN iznajmljivao taj stan najmoprimcu jefitnije, oko 60 posto plaćene cijene.
Zašto bi vlasnik stana iznajmljivao preko države, a ne sam? Stručnjaci kažu da motiva ima.
"S jedne strane imamo mrkvu, gdje guramo njih i potičemo da dobiju nekakav novac unaprijed i da će to APN izregulirati pravno, a s druge strane imamo poreze, koji su batina, koji će poticati da stanovi ne budu prazni i da se ulazi u dugoročni najam", rekao je predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama Hrvatske gospodarske komore (HGK) Dubravko Ranilović.
Potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić posebno ističe pravnu sigurnost: "Jer mu jamčimo da ćemo mu stan, nakon što rok istekne, vratiti u stanju kakav je prepustio državi, da neće brinuti je li mu plaćena najamnina ili ne, jesu li riješene režije, unaprijed ćemo mu platiti polovicu iznosa."
Kako će se regulirati točni iznosi i koji će biti kriteriji, puno je tu posla za APN, iz kojeg kažu da je plan još u razradi, a mladi koji svakodnevno prate situaciju na tržištu slažu se da nešto treba učiniti.
"Sad na dugoročno ja bih voljela ostati u Zadru, u cimerstvu, sama teško. Ne znam koja se situacija može dogoditi, mislim da su krediti jedina opcija. Stan za jednu osobu je u Zadru oko 400 eura plus režije", izjavila je Ivana, studentica iz Gračaca.
Bačić ističe da ako netko ne želi svoj prazan stan dati u najam, nitko ga ne tjera: "Na vama je da ocijenite je li vam to oportuno ili nije. Ako nije, nemojte ulaziti, ali mi mislimo da dajemo snažan poticaj i jednima i drugima."
Za njega iduće godine planiraju izdvojiti sto milijuna eura. Istovremeno država planira srediti i vlastite stanove, i njih 1200 koji se sada ne koriste u sljedeće dvije godine preurediti i iznajmljivati.