Država planira za mlade urediti 2500 stambenih jedinica koje se nalaze na potpomognutim područjima.
Vladin program za tu namjenu obuhvaća ukupno 287 jedinica lokalne samouprave (općine/gradovi) i 11 jedinica područne (regionalne) samouprave. Novac za provedbu programa osiguran je iz sredstava EU-a u iznosu od 40 milijuna eura uz doprinos Republike Hrvatske od 15 posto.
Ukupno je, dakle, raspoloživo 46 milijuna eura, a stanovi i kuće u vlasništvu su države i njima upravlja Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Kriteriji za dobivanje stana ili kuće poprilično su zahtjevni, no osnovni je kriterij da podnositelji zahtjeva neće smjeti imati više od 41 godine života i da u svom (su)vlasništvu on, ali ni ostali članovi obitelji navedeni u prijavi, nemaju nekretninu namijenjenu za stanovanje ili rentanje. Također, pravo na prijavu neće imati ni oni koji su (su)vlasnici poslovnog prostora ili građevinskog zemljišta u RH.
Prema onome što je objavila Vlada, prednost će imati mlade obitelji s više djece i nižim primanjima.
Dodatni bodovi dobivat će se na status djeteta nestalog ili stradalog branitelja i ratnog vojnog invalida, fakultetske diplome invaliditet i slično.
Program ne uključuje osobe koje imaju više od 41 godine, a svejedno nemaju riješeno stambeno pitanje.
Detalje o ovom Vladinu projektu potražite OVDJE.
Statistika o prodaji nekretnina
Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić najavio je dobre vijesti za petak. Tada će biti predstavljen Nacionalni plan stambene politike. "Ono što je važno je to da želimo mladim osobama i mladim hrvatskim obiteljima omogućiti priuštivo stanovanje", izjavio je u četvrtak.
Vladini planovi trebali bi dodatno oživiti tržište nekretnina koje je u prvom kvartalu 2024. godine zabilježilo smanjenu aktivnost, no u drugom kvartalu ponovno je oživjelo, što je pridonijelo stabilizaciji potražnje u prvoj polovini godine, uz tek blagi pad ukupnog broja transakcija, podaci su agencije za nekretnine Opereta objavljeni u utorak.
Statistika kaže da je u prvoj polovini godine ostvareno 67.415 evidentiranih kupoprodaja nekretnina, što je 0,86 posto manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Kako ističu, Grad Zagreb i dalje je najtraženije područje za kupnju nekretnina, pri čemu se značajan broj transakcija odnosi na kupnju prve nekretnine. Osim stanovnika Zagreba, stanove u glavnom gradu često kupuju i ljudi iz drugih dijelova Hrvatske, motivirani školovanjem djece ili potencijalnom investicijom. U prvoj polovici 2024. godine najprodavaniji su bili stanovi površine do 65 četvornih metara.
"Najtraženiji stanovi u Zagrebu jesu oni veličine između 45 i 65 kvadrata, s jednom spavaćom sobom, u blizini javnog prijevoza. Trešnjevka sjever je najtraženiji kvart, a velik interes kupci pokazuju i za Novi Zagreb – istok te Trešnjevku jug, dok centar grada i Maksimir i dalje ostaju među najpoželjnijim kvartovima. Najmanji postotak kupnje stanova u prvoj polovini 2024. godine zabilježen je u podsljemenskoj zoni, na Pešćenici i u Vrapču-Podsusedu.
Stanovi u Zagrebu uglavnom se prodaju u roku od tri-četiri mjeseca", kaže Jelena Kravoščanec Todorović za Hinu te ističe kako je razlika između tražene i realizirane cijene 9,1 posto.