Koji će biti idući prvi potezi Vlade i je li uopće moguće pobiti ovakvu presudu?
Prvo presudu moramo detaljno analizirati. Mi smo čuli najvažnije naglaske iz presude, ali presudu treba u cijelosti proučiti. Ona je iznimno dugačka. Razdoblje koje je pred nama je razdoblja u kojem treba sve analizirati.
Potvrđen je udruženi zločinački pothvat.
Pod broj jedan, Republika Hrvatska nije bila stranka u ovom postupku i nigdje nema da je Republika Hrvatska osuđena ili igdje da se govori da je ona bila agresor ili da je Republika Hrvatska počinila ratni zločin. Nas smeta, i za to smo izrekli svoje nezadovoljstvo, a vezano uz određene dijelove obrazloženja, gdje se dovodi u vezu i državni vrh Republike Hrvatske vezano za djelovanje na području BiH. Smatramo da to ne korespondira sa stvarnošću i svim činjenicama, jer mislimo da je Republika Hrvatska bila faktor opstojnosti BiH. Sjetimo se referenduma, sjetimo se Washingtonskog sporazuma, Splitske deklaracije, sjetimo se akcije RH u oslobađanju i sprječavanju genocida…
Da, ali ništa od toga nije uvaženo.
Upravo zato smo izrekli naše nezadovoljstvo danas, jer smatramo da ta presuda nije vidjela sve te činjenice koje postoje. Moram ponoviti, ovdje nigdje nije Republika Hrvatska suđena.
Je li samo izricanje nezadovoljstva dovoljno da se promjeni nešto i što će biti s Hrvatima u BiH i s njihovim optužnicama?
Pred nama je razdoblje da detaljno proučimo ovu presudu, da vidimo koje su nam pravne mogućnosti, koje su nam političke mogućnosti, postoje po poslovniku određene mogućnosti ulaganja i revizije. Jasno treba to vidjeti. Tu su branitelji u prvom redu, naših ljudi koji su tamo.
Oni tu moraju sagledati mogućnosti za reviziju.
Koliko se dugo može očekivati da će sve to trajati. Kada se očekuje neka prva, konkretna reakcija i potez Vlade?
Presuda je priličnog obima, veliko je to gradivo, materija. Čim to napravimo, čim analiziramo, tada ćemo ocijeniti koji su prvi koraci.
Hoćete li nam dati neki rok?
Ne mogu vam davati rokove, jer ni po poslovniku nema nekakvih rokova u kojima treba poduzeti neke radnje.
Je li se zapravo tijekom cijelih ovih godina ipak napravilo više propusta u ovom slučaju. Slušali smo mnoge kritike da su to propustile napraviti razne Vlade u posljednjih 13 godina. I predsjednik Mesić je pretrpio kritike. S druge strane, Vesna Pusić kaže da je to pogrešno vođena Tuđmanova politika?
U ovom predmetu smo podnijeli 2006., 2016. i 2017., tri zahtjeva za stjecanje statusa prijatelja suda. Kroz taj smo institut htjeli pomoći sudu u rasvjetljavanju činjenica koje su bile važne za donošenje te odluke. Tri puta smo u formalnom smislu odbijeni. Međutim, važno je da odgovor na taj naš zahtjev koji je bio 2016., puno govori. U tom odgovoru je Haški sud vrlo jasno rekao, da tu nema suđenja Republici Hrvatskoj, da nema suđenja našem političkom vrhu i da taj sud nije tako konstruiran.
Odbijeni ste sva tri puta. Je li se ipak moglo nešto više napraviti?
U formalnom smislu smo odbijeni. Međutim, kroz te institute smo ipak određene činjenice sudu podastrijeli. Dobili smo stav suda 2016. o tome da tu nema suđenja Republici Hrvatskoj, da nema suđenja političkom vrhu.
Kako komentirate poruke iz BiH? Oglasio se Bakir Izetbegović.
Što se tiče poruke iz BiH, mislim da i oni trebaju biti puno svjesniji da Hrvatska… Oni danas govore o jednoj svjetloj Hrvatskoj i tamnoj Hrvatskoj, ali mislim da je Hrvatska itekako bila faktor opstojnosti, pa i stabilnosti BiH. Upravo ovim činjenicama koje sam rekao. Ako vidimo djelovanje i onaj referendum za samostalnost BiH, bez sudjelovanja Hrvata ne bi prošao. Ako vidimo Splitsku deklaraciju, Washingtonski sporazum. To je sve stvorilo uvijete i za Dayton. Dakle, Hrvatska je itekako odigrala pozitivnu ulogu.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr