"Sada je nužno smanjenje osobnih kontakata na najmanji mogući minimum", rekao je Lothar Wieler, direktor Instituta Robert Koch.
Po procjenama Instituta, broj trenutačnih kontakata građana trebao bi se smanjiti za 60 posto. Procjenjuje se da su do sada osobni kontakti smanjeni za oko 40 posto.
"Ako nam to ne pođe za rukom, onda politika mora poduzeti neke druge mjere", istaknuo je Wieler ukazujući na to da će, ne smanji li se broj kontakata, biti nužno posegnuti za strožim mjerama.
"Nakon što se broj novozaraženih nedavno stabilizirao, u posljednjih tjedan dana opet je u porastu", rekao je Wieler na redovnoj tjednoj konferenciji za tisak.
"Izuzetno osjetljiva situacija"
Wieler je objasnio kako je situacija i dalje "izuzetno osjetljiva" te je apelirao na politiku da odustane od planiranih mjera popuštanja preko božićnih praznika.
Wieler je ukazao i na primjer SAD-a, gdje je broj novozaraženih osjetno porastao nakon praznika Dana zahvalnosti.
On je upozorio na to da sve češće izbijanje zaraze u staračkim domovima doprinosi porastu broja umrlih. U Njemačkoj se već nekoliko dana bilježe rekordne vrijednosti dnevno umrlih od posljedice zaraze koronavirusom.
"Trenutačno bilježimo dvostruko veći broj zaraženih u staračkim domovima nego što je to bio slučaj tijekom prvog vala na proljeće", rekao je Wieler.
U četvrtak je s 23.679 slučajeva u Njemačkoj ponovno zabilježen rekordan broj novozaraženih.
U 24 sata umrlo 440 ljudi
Po podacima Instituta, u posljednja 24 sata umrlo je 440 ljudi zaraženih COVID-om.
U najveće europsko gospodarstvo već je šest tjedana uvedeno djelomično zatvaranje te su zatvoreni kafići i restorani, dok su škole i trgovine i dalje otvorene. Zaustavljen je eksponencijalni rast, no drugi val zaraze koronavirusom pokazalo se puno težim i odnio puno više života nego prvi.
Njemačka kancelarka Angela Merkel u srijedu se govoreći pred Bundestagom također založila za uvođenje strožih mjera u borbi s pandemijom.