sretni i građani

Država i novi turski investitor pronašli zajednički jezik oko Petrokemije: Poznato i kada ponovno kreće proizvodnja

Nakon nekoliko godina, konačno su dogovorena nova ulaganja u Petrokemiji. Turski investitori zadovoljni, a oduševljenje ne skrivaju ni građani.

Nakon što su gotovo nekoliko godina država i novi turski investitor tražili zajednički jezik oko Petrokemije, čini se da su ga konačno i našli. Dogovorena su nova ulaganja i vlasnički odnosi, ali i obveze za obje strane.

Radnicima i lokalnom stanovništvu važno je samo da proizvodnja krene - što prije. Napetosti između suvlasnika - Vlade i turskog investitora Yildirim su prošlost, ide se u novu rundu dokapitalizacije.

"Hrvatska zadržava 25 posto plus jednu dionicu, a to nam omogućuje donošenje svih strateških odluka. Evo i ovaj proces je dokaz vrlo dobrih odnosa turskog partnera i Republike Hrvatske", rekao je ministra gospodarstva Ante Šušnjar (DP).

Država je ranije imala 45 posto udjela, no nije imala člana uprave što se sada mijenja. Ide se i u modernizaciju te suradnju s Fakultetom kemijskog inženjerstva i tehnologije. Turski investitor zadovoljan, kaže da radnici mogu biti mirni.

"I kao predstavnik Yildirima i kao član uprave Petrokemije mogu reći da ćemo trajno podržavati radnike, lokalnu zajednicu u Kutini, ali i hrvatske poljoprivrednike. Otpuštanja neće biti", rekao je Faruk Ozkisa iz Yildirim grupe.

Nakon dugo vremena u to vjeruju i sindikati. Dosadašnja iskustva sa turskim investitorom su, kažu, pozitivna.

"Dosada je sve u redu. Što se tiče radnika i radničkih prava, poštivanja kolektivnog ugovora, dogovaranja pregovaranja, zasad nemamo primjedbi. Sve će naravno ovisit o onome o čemu uvijek ovisi petrokemija, a to je cijena plina", rekao je sindikalni povjerenik u Petrokemiji Davor Rakić.

No i to je investitor, čini se, ukalkulirao u proces. Iako je dosad već uložio oko pola milijarde eura u otkup dionica i ulaganja i iako petrokemija vjerojatno još neko vrijeme neće donositi dobit, turski investitor ima računicu: izgradnja potpuno nove ovakve tvornice na tlu EU-a bila bi višestruko skuplja od modernizacije postojeće.

Građani u gradu koji gotovo potpuno ovisi o petrokemiji - zadovoljni.

"Ja bi željela da se to sredi i bude u redu, jer od tog je prije, dok je bilo u redu, cijeli kraj živio", rekla je Vera.

"Cijeli grad je stvoren na Petrokemiji, leži na Petrokemiji. I ako petrokemija krepa, bude se i grad razvodnjavao", rekao je Denis.

Bude li sve teklo prema planovima, ponovno pokretanje proizvodnje može se očekivati na proljeće.

Pročitajte i ovo jasni kriteriji Evo s koliko vas novca na računu banka smatra bogatima

Pročitajte i ovo Spomenula i Jelavića Ivana Kekin za Dnevnik Nove TV: "Potvrdile su se naše sumnje kako iza svega stoji on..."