Pad švicarskog franka najavljuju analitičari Privredne banke Zagreb u svojem glasniku PBZ Tjedne analize. Analitičari PBZ-a kažu da se u kraćem roku i nadalje očekuje nešto jači franak, a postupno slabljenje bi se trebalo dogoditi u srednjem roku kada se i očekuje ponovno dosezanje tečaja od 1,4 franka za euro.
>> Korisnici kredita u švicarskim francima, stisnite zube!'
>> Jedna banka snižava kamate u 'švicarcima', ostale još ne
Udio kredita hrvatskih štediša vezanih za švicarske franke u Hrvatskoj iznosi iznad 15 posto, ali u još nezgodnijoj situaciji su štediše u Mađarskoj i Poljskoj jer volatilnost tečaja kune prema euru nije bila tako visoka kao u slučaju forinte ili zlota. Kuna je do polovice rujna kuna oslabila za 15 posto prema franku u usporedbi s krajem 2009., dok je u istom razdoblju forinta oslabila za 19, a zlot za 9 posto.
Važno je i napomenuti kako su oscilacije tečaja kune prema franku veće nego je to slučaj prema euru jer Hrvatska narodna banka regulira tečaj prema euru kako bi se smanjio rizik štednje u toj valuti.
Interes za švicarskim frankom na međunarodnim tržištima počeo je jačati od izbijanja krize koja je poljuljala povjerenje u financijski sustav, odnosno gospodarstva eurozone i SAD-a.
Švicarski franak je uz japanski je uobičajena valuta koja se koristi u kriznim gospodarstvenim vremenima, a svoj vrhunac je dosegnuo početkom rujna ove godine kada je prijetilo i spuštanje tečaja prema euru do razine 1,25, miljama daleko od razine 1,5 koju je Švicarska središnja banka (SNB) smatrala optimalnom.
Bez obzira na najavljeno slabljene franka sigurno je da će i slijedeće godine ova valuta biti jača nego je to uobičajeno. Povratak na optimalni tečaj trebao bi se dogoditi tek krajem 2011. godine.