Sve manje novorođenih

Demografske muke Hrvatske: "Na upisima u prvi razred nekad smo imali 18-ero djece, a sada njih - devetero"

Mladih je sve manje, poražavajuća je to demografska slika Hrvatske, u kojoj neki krajevi izumiru i brže od crnih prognoza. Takva je situacija i u Podravini.

Kalinovac je lijepa i jedna od razvijenijih podravskih općina, ali statistika je baš i ne mazi. Prošle godine 33 su osobe umrle i tek sedmero novorođenih, a mlade je teško zadržati. Magdalena planira otići čim završi fakultet.

"Zapošljavanje je jako teško. Pogotovo ja, studentica sam geologije, za zaposlenje trebam ići u Zagreb ili vjerojatno Koprivnicu, to bi mi bilo najbliže", kaže reporterki Dnevnika Nove TV Marini Bešić Đukarić.

Mnogi su se, kaže, odselili u Njemačku. Ljubičine kćeri otišle su i dalje.

"Jedna je na Tajlandu, druga u Australiji, ali uvijek mislim možda će se vratiti iako su se dobro snašle", kaže Ljubica i dodaje kako su rekle da će se možda vratiti pod stare dane.

Općina vapi za mladima. Stipendira studente, ali se, kažu, malo tko vrati.

Pročitajte i ovo Na Hvaru Rimčeva Nevera u službi promocije Hrvatske: "Ponosno držimo više od 20 svjetskih rekorda"

Daju poticaje i za kupnju i adaptaciju kuća, potporu za djecu, ali i besplatan vrtić. A u vrtiću je 55-ero djece i tu se najbolje vidi osipanje stanovništva.

"Pogotovo na upisima u prvom razredu, gdje smo imali prije po 18-ero djece, sad imamo devetero na upisu", kaže ravnateljica vrtića Ivana Biruš.

Dobro je ovdje za starije, kaže Stjepan.

"Nemate stanarine kao u Zagrebu. Jeftinije je živjeti u svojoj kući nego plaćati stan", kaže Stjepan i dodaje kako se tamo useljiva kuća može kupiti za 40.000 eura.

Pola sata dalje nalazi se općina s najboljom situacijom u Podravini - Peteranec. Umrla je 31 osoba, ali se rodilo 28 beba. Malena Katja popravlja ovogodišnju statistiku, a njezina majka Ivana kaže kako je život u maloj općini jeftiniji i kvalitetniji.

"Evo, moje dijete ima pet i pol mjeseci. Ona zasad jede sve iz našeg vrta, dok tipa oni koji su u gradu moraju kupovati u dućanima i placevima". Osim što je jeftinije, Ivana ističe da zna i što djetetu daje jesti.

Na ruku im ide što su sedam kilometara od Koprivnice, pa ima interesa i za nekretninama jer su jeftinije od onih u gradu.

"Veća je potražnja nego ponuda. Naša su poticajna sredstva 2500 do 5500 eura, ovisi o financijskom rangu i vrijednosti same nekretnine", rekao je Ivan Derdić, načelnik Općine Peteranec.

S takvim problemima muče se i drugi dijelovi Lijepe Naše.

Pročitajte i ovo najduži štrajk u Hrvatskoj Štrajkaši u pravosuđu ustrajni: "Mi smo spremni štrajkati do Božića"

"Najintenzivniju depopulaciju zabilježile su slavonske županije, među njima Vukovarsko-srijemska i Sisačko-moslavačka, koja već desetljećima bilježi te negativne demografske trendove", kaže demografkinja Sanja Klempić Bogadi.

Na nacionalnoj razini pada udio obitelji. U ukupnom broju obitelji s djecom 52 % čine obitelji s jednim djetetom, 35 % s dvoje, 9,8 % s troje, gotovo 2 % s četvero i tek 0,7 % s petero i više djece.

Petar ima troje djece i kaže da nije sve u financijama.

"Imamo normalna primanja i uz sve kredite koje imamo navikli smo djecu da imamo normalno za ugodan živo, ništa ekstra. Ne idemo na more, nismo bili, ali nalazimo sadržaje tu u Podravini", kaže Petar.

Demografi pak kao papagaji već godinama ponavljaju koje su mjere neophodne.

"Institucionalna podrška roditeljima - znači vrtići, produženi boravak djece u školi i fleksibilno radno vrijeme roditelja, dok su se te novčane mjere pokazale kao nešto što i nije toliko učinkovito", rekla je Klempić Bogadi.

Važna je i stambena politika. Reporterka Dnevnika Nove TV Ministarstvo graditeljstva pitala je je li se smislilo što nakon APN-a. Kažu da još uvijek prikupljaju podatke i analiziraju. Za to vrijeme - Hrvatska izumire.

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.

Povezane teme