Olujni vjetar stvarao je u subotu nevolje u cijeloj Hrvatskoj. Kako je sve izgledalo, možete pogledati u velikoj fotogaleriji, a problema je bilo i noćas.
Splitski vatrogasci u noći sa subote na nedjelju intervenirali su više od 40 puta zbog jakog vjetra koji je lomio stabla i grane, prijetio da otrgne limove s krovova, ali i zbog nekoliko požara, izvijestili su jutros iz Javne vatrogasne postrojbe Split.
"Naše intervencije uglavnom su se odnosile na uklanjanje slomljenih grana koje su padale na tlo, ali i na vozila, od kojih je nekoliko oštećeno", rekao je zapovjednik splitske javne vatrogasne postrojbe Mario Mikas.
This browser does not support the video element.
Nekoliko intervencija, dodao je, bilo je i na uklanjanju limova s krovišta kojim je zbog vjetra prijetio pad na tlo i ugrožavanje sigurnosti prolaznika.
U Ulici Domovinskog rata vjetar je raznosio materijal odložen u kontejner te je to ugrožavalo promet vozila i prolazak pješaka u toj ulici, a zabilježena je i jedna intervencija na gašenju požara na krovištu.
DHMZ izdao važno upozorenje
Zbog olujne brzine vjetra u kombinaciji s lokalno visokim valovima, koji su se već generirali ili će se tek generirati, upravljanje plovilom u tim uvjetima zahtijeva veliko iskustvo te adekvatno opremljena plovila, poručuju iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) u upozorenju za nedjelju, 5. veljače.
Preporučuje se da pomorci bez odgovarajućeg iskustva potraže sigurnu luku prije početka potencijalno opasnog vjetra i valova. Vjerojatno je da mnogi katamarani i trajekti neće ploviti, pa se građanima savjetuje da, ako kreću na put, prate informacije o prometu.
''Budite svjesni opasnosti i obratite pozornost i pratite najnovija vremenska izvješća. Savjetujemo da se izbjegavaju putovanja i boravak blizu ugroženih obalnih područja. Budite spremni i na poremećaje, oštećenja konstrukcija i rizik od ozljeda zbog iščupanih stabala, polomljenih grana te letećih krhotina. Moguć je prekid prometa i prekid opskrbe električnom energijom'', upozorili su iz DHMZ-a.
Pogledaj na Twitteru
DHMZ je oglasio crveni alarm za cijelu obalu, osim Istre, za koju je na snazi narančasti alarm. Za cijelu sjevernu Hrvatsku upaljen je narančasti alarm, a žuti za ostatak zemlje.
HAK: Vjetar otežava promet
Za sve skupine vozila otvoreni su autocesta A1 Zagreb-Ploče-Karamatići, A6 Rijeka-Zagreb, brza cesta Solin-Klis, državna cesta Maslenica-Zaton Obrovački, Paški, Krčki i most Dr. Franje Tuđmana, no vjetar na nekim dionicama usporava promet , izvijestio je HAK.
Zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle na državnim cestama DC1 Vaganac-Korenica-Udbina-Gračac i DC217 između mjesta i graničnog prijelaza Ličko Petrovo Selo, a na dionici Jadranske magistrale između Senja i Svete Marije Magdalene dodatno je zabrana za dostavna i vozila s natkrivenim teretnim prostorom.
Jak vjetar usporava promet i na autocestama A1 Zagreb-Ploče-Karamatići između tunela Sveti Rok i vijadukta Božići i A6 Rijeka-Zagreb između Kikovice i tunela Tuhobić te se vozi uz ograničenje brzine.
Na pojedinim cestama u priobalju i unutrašnjosti vozi se otežano zbog jakog vjetra. Zastoji su povremeno na dionicama cesta gdje traju radovi.
Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta u prekidu su: trajektne linije: Prapratno- Sobra, Prizna-Žigljen; katamaranske linije: Korčila-Hvar-Split, Vis-Split, Jelsa-Bol-Split, Ubli-Vela Luka-Hvar-Split, Mali Lošinj - Cres - Rijeka i Novalja - Rab - Rijeka te brodska linija Komiža-Biševo.
U Zagrebu su u subotu iščupana stabla padala na automobile i prometnice. Na teren su izašle sve raspoložive ekipe, a dvije su osobe lakše ozlijeđene. U Splitu je ozlijeđen 11-godišnji dječak na nogometnom igralištu. U Osijeku je vjetar oštetio dio nadstrešnice na tržnici, a u Virovitici je krov s obližnje garaže pao na školu.
Padali su i dijelovi fasade sa zgrada, ima oštećenja na krovovima, a štete je, uz ostalo, bilo i na električnim vodovima, pa su pojedina područja ostala bez struje.