S kompletnom zimskom opremom nije lako raditi, a drugačije se ne može. Opustava plina itekako je zagorčala život radnicima, a poslodavci već zbrajaju štete. Ovako ozbiljna situacija nije se dogodila od plinifikacije Hrvatske. Poslodavci tvrde kako proizvodnja trpi, a gubici se već danas broje u desecima milijuna kuna.
Drugi problem leži u neradnoj nedjelji zbog koje je u samo 15 dana primjene podijeljeno 400 otkaza, a predviđa se da će isitu sudbinu dijeliti još 20.000 trgovaca.
Đuro Popijač iz Hrvatske udruge poslodavaca kaže kako zabrana rada nedjeljom neće biti blagootvorna i posljedice će za određen broj radnika biti neizbježne, odnosno, višak radne snage nemoguće je izbjeći. Naznačava kako je radna nedjelja zahtjevala dodatna zapošljavanja koja nisu pobuđivala ni medijsku, a ni pažnju javnosti.
>> VIDEO: 'Plina imamo samo za još 15 dana'
>> 'Bez obzira na to kakve papire Ukrajina priložila, spalit ću ih'
'U kakvoj će se mjeri odraziti negativne posljedice redukcije i potpunog ukidanja plina na industriju još je rano za reći. Možda nije bilo nužno prvo plin isključiti industriji, možda su neku drugi sektori bili bolji izbor, a danak bi bio manji da je industrija postala zaštićeni korisnik', objasnio je Popijač. Na upit piše li se crno hrvatskim radnicima, Popijač je odgovorio da je važnije pitanje piše li se crno hrvatskom gospodarstvu, odnosno, hoće li moći opstati i nahraniti sva gladna usta.
Magma objavila da ima višak radne snage
Magma, čije su trgovine raspoređene po svim kupovnim centrima, u priopćenju za medije obavijestila je kako će sve njihove veće trgovne smanjiti broj zaposlenih za 12 do 18 posto. Objašnjavaju kako je u 2008. trgovina koja je radila sedam dana u tjednu po 12 sati na tjedan imala 84 radna sata. Ukidanjem rada nedjeljom 2009. tjedni fond sati trgovine smanjuje se na 72 radna sata što je 14,3 posto manje nego u prošloj godini. Kako se smanjio broj radnih sati, smanjile su se i potrebe za radnom snagom zaposlenih u trgovini, a troškovi najma ostali su isti.
'Vratili smo se na normalno radno vrijeme'
Svjetli primjer je prodajni centar Bauhaus, gdje zbog ukidanja rada nedjeljom niti jedan radnik neće ostati bez posla. 'Kada se radilo nedjeljom došlo je do preraspodjele radnog vremena gdje su se radnicima uredno plaćani prekovremeni sati. Sada smo se zapravo vratili na normalno radno vrijeme', rekao je Zlatko Petrović, glasnogovornik Bauhausa.
Dodao je kako se trenutno njihove prostorije uopće ne griju, odnosno osjetili su što znači potpuna obustava plina. No, naznačuje Petrović, ni to neće naštetiti radnicima, riječ je o izvanrednoj situaciji koji strani poslodavac razumije. 'Veći je problem u hrvatskim poslodavcima', dodao je Petrović.
Ministarstvo gospodarstva razmišlja o odšteti za industriju
Nakon redukcija plina koje su zadesile hrvatsko gospodarstvo zbog rusko-ukrajinske krize Ministarstvo gospodarstva na načelnoj razini razmišlja da kroz poticaje nadoknadi štetu nekim tvrtkama koje su pretrpjele štetu, rekao je za Dnevnik.hr glasnogovornik Tomislav Mazal.
'Na načelnoj razini razmišljamo da prilikom poticaja koje dajemo našem gospodarstvu, uvrstimo i kriterij pretrpljene štete zbog redukcija plina. O tome razmišljamo kako bi pokazali da nismo socijalno neosjetljivi jer s obzirom da je proglašeno izvanredno stanje mi nismo obvezni nadoknaditi štetu. S druge strane to je dio poslovnog rizika i gospodarski subjekti bi sami trebali pripremiti alternativne energente i izvore grijanja poput lož ulja ili nečeg sličnog', rekao nam je Mazal.
No potpredsjednik Vlade Damir Polančec večeras je u razgovoru za Novu TV izjavio kako je jasno da država nije odgovorna za nastalu situaciju s isključivanjem plina, pa je jasno da ona ne može snositi ni troškove eventualnih odšteta.
'Ukoliko se neki poslodavci ili tvrtke dogovore o odšteti najvjerojatnije će to biti s njihovim distributerima plina', rekao je Polančec.