Cijena plina za kućanstva ograničena je do početka listopada, a kolika će biti nakon toga, još je uvijek, kažu stručnjaci, teško prognozirati. No ušli smo u ona dva mjeseca koja će mu cijenu odrediti ovisno o stanju na tržištu, a cijena plina za kućanstva u novoj plinskoj godini trebala bi se znati krajem lipnja.
"Postavlja se pitanje kolike cijene trebaju biti, a i sami znamo da je Vlada produžila uredbu da se ne bi osjetilo poskupljenje plina", rekao je Dalibor Pudić, predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin.
Hrvatska je danas u puno boljoj situaciji što se tiče sigurnosti opskrbe plinom, istaknula je reporterka Dnevnika Nove TV Lina Dollar. Najveći pak dio vuče se iz LNG-a na Krku. Trošimo uglavnom američki plin pa nam situacija oko Hormuškog tjesnaca trenutačno ne stvara problem s količinama. No ne treba zaboraviti zakon ponude i potražnje.
"Već ovo što se dogodilo povećalo je potražnju na jednom drugom kraju svijeta i određene količine dobile su veće ponude. U konačnici su veće količine bile usmjerene u neke druge zemlje", istaknuo je Vedran Špehar, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva.
To bi se moglo preliti na novu cijenu plina za kućanstva, osobito ako Vlada ne zavuče ruku dublje u džep i ne dođe do određenih subvencija.
Više o ovoj temi možete pogledati u videoprilogu ispod.
This browser does not support the video element.