Pune se vrećice i prtljažnici, a da se novčanici ne bi do kraja ispraznili, u blagdansku kupovinu otišlo se preko granice.
"Evo, otvorit ću vam, pun bunker. Sve to za 120 eura. To je sve, pune su torbe", kazala je jedna Hrvatica koja je kupovinu obavila u Trstu.
"Za jedan svečaniji ručak za Novu godinu ili Božić uštedjet ćete sigurno 25 eura. Od kolača, salama, pršuta, sve ovo što je kod nas sad otišlo, cijene su nam otišle u nebo!" rekla je Rada iz Umaga.
U kupovinu preko granice dolaze sve generacije.
"Svega pomalo, panetonea, parmezana... toga što će trebati za fešte. Cijene su dobre, dobre, isplati se", ocijenila je Aleksandra iz Novigrada.
Brzinski test uštede odradila je i ekipa Dnevnika Nove TV.
U kolicima su karakteristični blagdanski proizvodi kupljeni u istoj trgovini u Hrvatskoj i u Italiji. Biralo se od predjela suhog bakalara do mesa za ručak. Nešto slatko i pjenušavo vino za zdravicu. Razlika je u korist Italije više od 20 posto.
Kilogram suhog bakalara u Italiji je 45,99 eura, u Hrvatskoj 57,90.
Kilogram purećeg batka i zabatka, tradicionalne namirnice božićnog ručka, preko granice je 4,69 eura Kod nas 4,99. Pandoro ili božićni kolač Talijani plaćaju 4,29 eura, a Hrvati 6,49. Prosecco preko granice stoji 3,99 eura, dok u Hrvatskoj košta 4,99.
Konačan rezultat: Italija 58,96 eura - Hrvatska 74,46.
"Sve skupa, radio sam neki izračun, za četvrtinu jeftinije", rekao je Božidar iz Rijeke.
"Što je jeftinije, kupimo kod nas, što ne, dođemo tu. Mora se preživjeti", rekao je Fabio.
"Potrošite četiri eura benzina, ali uštedjet ćete drugih 25 eura", rekla je Rada.
Većina utrošeno vrijeme iskoristi za izlet. Adventski sajam kao stanica za odmor od šopinga pa talijanski espresso mnogi zamijene kuhanim vinom.
Čaša kuhanog vina stoji od tri do 3,50 eura. Dubai fritule nismo pronašli, ali mjerica običnih je pet eura, a u vrijeme kada se svaki euro važe računicu svatko radi kako mu novčanik dopušta.