biografija hrvatskog političara

Od alkarskog momka do hrvatskog Donalda Trumpa: Evo tko je Miro Bulj

1/10 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Mostov kandidat Miro Bulj treći je predsjednički kandidat koji je predao potpise za kandidaturu Državnom izbornom povjerenstvu, poručivši u petak da je vrijeme za predsjednika koji će se boriti za obiteljske i tradicionalne vrijednosti, protiv ilegalnih migracija i uvoza radne snage.

Miro Bulj, saborski zastupnik Mosta i gradonačelnik Sinja objavio je svoju kandidaturu za predsjednika RH. U petak 6. prosinca postao je treći predsjednički kandidat koji je predao potpise za kandidaturu Državnom izbornom povjerenstvu, poručivši da je vrijeme za predsjednika koji će se boriti za obiteljske i tradicionalne vrijednosti, protiv ilegalnih migracija i uvoza radne snage.

Kao najveći problem u Hrvatskoj navodi migrante koje iz Njemačke, Švicarske i ostalih zapadnih zemalja vraćaju u Hrvatsku. Mostov predsjednički kandidat Miro Bulj optužio je predsjednike Vlade i države te ministra unutarnjih poslova za veleizdaju.

Traži vojsku na granici, a također je najavio da će, kada postane predsjednik, jedan od njegovih prvih poteza biti referendum o porijeklu imovine. Najavio je ukidanje poreza na nekretnine, ali je pritom zaboravio da predsjednik za to nema ovlasti.

Za sebe kaže da je čovjek iz naroda, a da se obraća istom profilu birača kojima je poruke slao i američki predsjednik Donald Trump.

"Ma nemam ja niti ljubavnica niti novca kao Trump. Međutim rodne ideologije i ludilo, a poglavito sigurnost granica... Naša sigurnost je najbitnija i zato sam prije tražio da vojska ide na granicu. Pa su me proglasili da zazivam seoske straže, napao me i Milanović. Dakle ne govorim o Trumpovom životopisu već njegovoj borbi", odgovorio je Bulj na prozivke oko sličnosti s Trumpom. 

Hrvatski Donald Trump tako poručuje biračima kako su ih elite iznevjerile, a Hrvatsku dovele u stanje stagnacije. Govoreći o svojim namjerama rekao je da želi zaštititi sirotinju, radnika, umirovljenika i biti pučki pravobranitelj.

Predsjedničke ovlasti, rekao je, ne treba podcjenjivati jer one uključuju pokretanje referenduma, iako je svjestan da je to moguće samo uz supotpis Vlade.

"Referendum je najveći oblik izražavanja naroda u procesu donošenja odluka, narod može promijeniti i cijeli Ustav, a ne samo jednu stavku. Ne vjerujem više nikome osim hrvatskome narodu", poručio je pretendent na Pantovačak. 

Miro Bulj Foto:Goran Mehkek / CROPIX

Miro Bulj rođen je 11. ožujka 1972. Dolazi iz mjesta Suhač kraj Sinja. Otac Neno bio je radnik Dalmatinke, dok se majka Zorka brinula o kućanstvu i obiteljskom gospodarstvu. Drugo je od troje djece u obitelji – ima dvije sestre koje rade u prosvjeti. Obitelj je imala nekoliko krava, pa je Miro kao dječak raznosio mlijeko po Sinju.

Bulj je za vrijeme Domovinskoga rata branio Hrvatsku od srpsko-jugoslavenske agresije. U ratu je prošao više bojišta, od Vrlike 25. kolovoza 1991. pa do konačna oslobođenja zemlje 1995. godine.

U proljeće 1991. godine, kao 19-ogodišnjak, pristupa rezervnom sastavu MUP-a. U listopadu iz MUP-a prelazi u tek osnovanu 126. brigadu HV-a. Postaje časnikom i dobiva čin zastavnika.

Početkom 1994. godine zamrzava čin jer mu je to bio uvjet prelaska u 4. gardijsku brigadu, u kojoj stekao časnički čin, a s činom poručnika umirovljen je 2007. godine.

Uoči Sinjske alke 1999. godine Miro Bulj izabran je za alkarskog momka. Tuđmanov izaslanik na toj Alci bio je general Ante Gotovina.

Iako časnik HV-a, dvije godine poslije Miro Bulj u skupini je najžešćih prosvjednika zbog optužnice protiv Mirka Norca, u to vrijeme alkarskog vojvode. Kad se Norac odlučio predati, odlučeno je da ga na dužnosti alkarskog vojvode zamijeni Ante Kotromanović. Bulj postaje Kotromanovićev alkarski momak. Tu su dužnost obojica obavljala dvije godine.

Zbog govora na Alci 2002. godine Kotromanović je za tadašnju alkarsku upravu postao nepodoban.

U proljeće 2007. u Sinj dolazi premijer Ivo Sanader radi postavljanja temeljna kamena za izgradnju Alkarskih dvora. U svečane odore oblači se cijela alkarska povorka osim Mira Bulja koji je u ranijim unutarhadezeovskim previranjima stao uz Ivića Pašalića.

Bulj se odbio odjenuti govoreći da je temeljni kamen za Dvore još 1999. postavio general Gotovina koji je tada bio u Haagu. Časni sud Viteškog alkarskog društva sankcionirao ga je ukorom, mjerom pred isključenje, a zabranjeno mu je sudjelovanje u alkarskoj povorci.

Nakon sukoba sa Sanaderom i VAD-om, susjedi Petar Ćurković i Boris Bulj nagovorili su Mira da formira nezavisnu listu za izbore članova Vijeća Mjesnog odbora. Pobjeđuje do tada vladajući HDZ i osvaja apsolutnu većinu. U Suhaču njegovoj Nezavisnoj listi daju povjerenje i na izborima 2011. i 2015. godine.

Kao drugi na listi Mosta nezavisnih lista u IX. izbornoj jedinici Miro Bulj 2015. godine ulazi u Hrvatski sabor.

Među najistaknutijim je borcima protiv tadašnjeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka u aferi »Konzultantica« nakon koje je srušena Vlada. Bulj je ponovno izabran za saborskog zastupnika iz IX. jedinice u 9. sazivu Hrvatskog sabora 2016. godine.  U 10. sazivu Hrvatskog sabora Bulj je jedan od 8 članova kluba Mosta.[6]

Potpredsjednik je Odbora za ratne veterane, član Odbora za predstavke i pritužbe, kao i Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. U drugom krugu lokalnih izbora 2021. godine Miro Bulj izabran je za gradonačelnika grada Sinja.

  Pročitajte i ovo I oni su bili djeca Znate li tko je ovaj mali bucko? Žestoko napada premijera i želi biti predsjednik

Pročitajte i ovo "Narod podržava promjenu" Miro Bulj predao potpise za kandidaturu: "Ni 1991. nisam bio na Zrinjevcu i mlatio kroasane"

Povezane teme