Mještanin sela Boljki, prepričava svoj susret sa bijesnom lisicom i kaže, gledali su se oči u oči. 'Ona je išla naprijed, ja za njom. Ma samo me gledala malo, sa strane i išla naprijed', priča Vjekoslav Zović. Nije ju dugo lovio, kaže, kretala se tako sporo, da je znao da nije zdrava. 'On je to riješio bez ikakvog problema, da je bila zdrava, sigurno ne bi bila čekala da dođe blizu', priča Vjekoslavova supruga Nevia.
Iz pazinske veterinarske stanice apeliraju svim vlasnicima pasa i mačaka da ih obavezno cijepe jer bjesnoća uzima sve veće razmjere. 'Moglo bi se reći da je podosta uzela maha. Od 27 dostavljenih lešina na pretragu, imamo 12 pozitivnih lisica, od toga jedan pas', ističe veterinar Alen Babić. Sve to u samo tri protekla mjeseca. Leševe uginulih bijesnih lisica pronalazili su vlasnici kuća u svojim dvorištima, štalama čak i psećim kućicama. Neki su zbog toga požurili veterinaru.
Ukoliko je pas zaražen, mijenja ćud. 'Pas je potišten, ne mari više za vlasnika, gubi kontakt s okolinom, sa vlasnikom, hoće gristi tvrde predmete, boji se vode', objašnjava veterinar babić. To su prvi simptomi, a ukoliko čovjek dođe u kontakt sa takvim psom, hitno se mora javiti liječniku jer bolest je smrtonosna, a na Pazinštini nikome nije svejedno. Jedina zaštita od ove smrtonosne bolesti jest preventivno cijepljenje životinja.