Bijela knjiga HND-a: U 15-ak godina napadnuto 40 novinara i vlasnika medija

Slika nije dostupna
U proteklih 15-ak godina 40 novinara i vlasnika medija napadnuto je ili izloženo prijetnjama zbog svog pisanja, početkom 90-ih najčešće zbog istraživanja ratnih zločina i pljačke u privatizaciji, a od kraja 90-ih zbog pokušaja razotkrivanja korupcije i organiziranog kriminala, istaknuli su predstavnici Zbora istraživačkih novinara Hrvatskog novinarskog društva (HND) predstavljajući nacrt izvješća o napadima na novinare ili tzv. Bijelu knjigu.

Povod za sastavljanje izvješća bilo je premlaćivanje novinara Dušana Miljuša od čega je prošlo mjesec dana, a policija do danas nije pronašla počinitelje.

Zamjenik predsjednice Zbora istraživačkih novinara Hrvoje Zovko upozorio je da su na isti način prošli i ostali slučajevi napada na novinare iz Bijele knjige, koji su uredno prijavljeni policiji, a ni jedan nije rasvijetljen, pa je učinak državnih institucija u zaštiti novinara ravan nuli.

Zovko ističe da se veliki broj prijetnji dogodio u lokalnim medijima gdje su novinari nezaštićeni jer su policija i pravosuđe u rukama lokalnih moćnika.

Predsjednik HND-a Zdenko Duka pozvao je sve novinare koji su na bilo koji način bilo izloženi napadima i prijetnjama da se jave kako bi i njihov slučaj bio uvršten u Bijelu knjigu. Dodao je da je već sada veći broj slučajeva napada veći nego što je navedeno u nacrtu izvješća jer se novinari, kako kaže, svakodnevno javljaju.

Jedan od ciljeva HND-a su izmjene Kaznenog zakona kako bi se napad na novinara tretirao kao napad na službenu osobu.

Nacrt izvješća predan je šef delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Vincentu Degertu, Vladi i predsjedniku Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Nacionalnog programa suzbijanja korupcije Željku Jovanoviću.

Iščitavajući Bijelu knjigu, vidljivo je da se u njoj spominju mnogi poznati novinari kojima su najčešće upućivane prijetnje "svi ćete umuknuti", "pojest će te mrak", "omerta", "svi ste vi četnici". Novinarima, ali i članovima njihovih obitelji prijetilo se vatrenim oružjem, bilo je provala u stanove, no najčešće su premlaćivani palicama.

Česti oblik zastrašivanja bila su prijeteća pisma, a u jednom slučaju novinarke su primile prijeteće pakete - u jednom je bila krvava mačka bez glave, a u drugom mrtvi miševi i kukci.

Članica Zbora Danica Juričić istaknula je da je prema do sada prikupljenim podacima novinarima najviše prijetio saborski zastupnik i optuženik za ratne zločine Branimir Glavaš te osobe kojima se sudilo u slučaju tzv. zločinačke organizacije.

"Većina ljudi koji su prijetili novinarima nisu nepoznati vlastima, već su bili miljenici te vlasti, zbog čega su se mogli bahato ponašati", ustvrdio je Zovko.