Komentar Mislava Bage

Banski dvori - dvije godine za osporiti dijelove optužnice

Slika nije dostupna
Nepravomoćna presuda 'šestorki' za Vladu i Hrvatsku niti je ugodna, a niti će biti lagano osporiti dijelove koji govore o stvaranju 'velike Hrvatske', za što su u nepravomoćnoj predsudi suci kao glavne autore označili predsjednika Tuđmana, ministra Šuška i generala Bobetka.

I premijer koji je dao državničku i odmjerenu izjavu dao je do znanja da je pogrešaka oko politike spram BiH bilo, ali da Hrvatska nije bila agresor. Zaključio je kako, da nije bilo BiH Hrvata 1992. na referendumu, BiH nikad ne bi postala neovisna država.

ŠTO SADA

Pravno i politički Vlada sada mora i može samo čekati da suci prvo napišu nepravomoćnu presudu. Potom će je analizirati. Ali samo one dijelove koji se odnose na Hrvatsku - individualne zločine Banski dvori ne žele i ne mogu u žalbenom postupku osporavati. Za Hrvatsku postoji mogućnost da se angažira kao 'prijatelj suda'. Čini se da će sve pravno i operativno odraditi ministar Orsat Miljenić, koji i vodi suradnju s Haškim sudom. A politički sve će koordinirati i nadzirati premijer Milanović.

S dobivenom presudom počinje i priprema strategije i potraga za odvjetničkim timom, ali i prikupljanem dokumenata kojima bi se osporili dijelovi optužnice o udruženom zločinačkom pothvatu.

PRAVNA BITKA

Kada, i ako Hrvatska dobije status prijatelja suda, žalbeni postupak mogao bi potrajati od godinu i pol do 2 godine. Ili, 2015. godine bi bila izrečena nepravomoćna presuda.

DIPLOMATSKA BITKA

Pravno će Hrvatska imati težak i dug put i diplomatski će se možda pokušati osporiti dijelovi nepravomoćne presude. A tu je onaj 'nevidljivi' posao kojega će voditi premijer Milanović. Dobro upućeni u odnose Hrvatske i Haaga misle kako će scenarij biti odraditi posao kombinirano, pravno i politički, ali i diskretno.

>> 'Hrvatska država gotovo ništa nije učinila da nam pomogne u obaranju udruženog zločinačkog pothvata'

Banski dvori, može se doznati od premijerovih suradnika, samo ne žele da se cijeli slučaj koristi u političkim obračunima Vlade i oporbe. Misle da u konačnici to neće donijeti dobro Hrvatskoj, ma koliko možda netko nakratko prikupi neki politički poen.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook