Mandarine su bolesne i puno ih je manje, ali zdrave količine ipak stižu i do zagrebačkih tržnica.
"Urod je bio puno lošiji od prošlogodišnjeg uroda", kaže Nevenka.
"Za 20 do 30 posto manji urod, jednostavno strahovito trune", kaže Ivica.
No, kiša na pustim plantažama mandarina u Neretvi otkriva tužne prizore bolesti na stablima. Truli plodovi svuda po tlu.
Šokantni prizori u kompostani komunalnog poduzeća u Metkoviću. Plantažeri donose tone i tone propalih plodova. Zemljom se ovdje zasipa gotovo 4000 tona oboljelih plodova.
"Ove godine smo prošli planirana očekivanja 3700 tona", kaže direktor Čistoće Metković Tomislav Jakić.
Ovo je jedna od mjera da se sredozemna muha ne bi širila iz mušica u bolesnom plodu.
Uklanjanje bolesnih plodova kao ključnu mjeru nalažu i u Ministarstvu poljoprivrede i HAPIH-u jer su bolesni plodovi izvor zaraze. Isto kažu i u Institutu jadranskih kultura.
"Da sve otpale plodove, a i one na granama, da ih sakupljaju. Vlasnici okućnica mogu ih ostaviti zatvorene u vrećicama nekoliko dana tako da poumru te ličinke", poručuje Filipa Burul, doktorantica Instituta za jadranske kulture iz Slita.
HAPIH uz tu mjeru ističe da su u planu uništavanja muhe u ovoj godini ispustili 448 milijuna sterilnih jedinki ove muhe u dolini Neretve. A ovako zarazna muha djeluje.
"Ona odloži jaje ispod kore ploda, iz njega izađe ličinka. I onda u biti se događa to da mi vidimo te crve . To su ustvari te ličinke koje završavaju svoj životni ciklus nakon nekoliko dana i tada u biti izlaze iz ploda i eto nove muhe", kaže Burul.
Ministarstvo poljoprivrede planira uskoro i sastanak s proizvođačima u Neretvi. Ovako dramatičnu situaciju do sada nisu imali.