Predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković u petak je odbacio tumačenja da je HDZ pod njegovim vodstvom otišao previše "lijevo" te ustvrdio da je njegova Vlada odgovornom politikom osigurala političku stabilnost i gospodarski rast.
"Vodim stranku zaista na transparentan način, po meni na politički vrlo uspješan način”, rekao je Plenković te je, komentirajući kritike mogućih protukandidata za najvišu stranačku funkciju, ocijenio kako u njegovim potezima nema ničeg "lijevog".
Za predstojeće unutarstranačke izbore Plenković je rekao će oni biti održani na vrijeme.
Govoreći o svom mandatu na čelu stranke i Vlade, naglasio je da je na parlamentarnim izborima 2016. pobijedio obećavši vraćanje političke stabilnosti.
"To je načelo kojeg se držimo i ostvarujemo ga s onima s kojima možemo pronaći zajedničke dodirne točke u programskom radu Vlade - mislim na parlamentarnu većinu - koje su dobre za naše građane. Bez parlamentarne većine nema ni realizacije ni jednog projekta, ne bi bilo zdravog gospodarskog rasta, vraćanja Hrvatske na investicijski kreditni rejting, apsorpcije EU fondova na razini od 83 posto, jačanja položaja branitelja, vojske, policije, ne bi bilo ulaganja u energetske i prometne projekte... Sve to osigurava politička stabilnost", rekao je.
Istaknuo je da je u mandatu njegove Vlade ostvaren gospodarski rast od 3 posto, i to bez zaduživanja, da se potiče gospodarstvenike u Hrvatskoj da ulažu i da time generiraju rast i nova radna mjesta, da su rasle mirovine, plaće, donesene su mjere demografske revitalizacije, da se rješavaju problemi u socijalnoj skrbi i zdravstvu, kao i da je ojačan međunarodni položaj Hrvatske.
Istovremeno je HDZ, dodao je, stranka bez ikakvih kredita, obveza te je na vlasti u 50 posto jedinica lokalne i područne samouprave, 12 županija, ima većinu u Saboru i vodi Vladu.
Problem s "uvrijeđenom desnicom" uslijedio je nakon jedne kadrovske odluke
Na primjedbe oponenata da stranku vodi u krivom smjeru odgovara da je to njihovo mišljenje. "Htio bih čuti koji su elementi vrijednosnog ili programskog sustava HDZ-a koji su u krivom smjeru", rekao je te dodao da bi volio čuti jedan konkretan primjer "što je to lijevo u odnosu na program HDZ-a i Vlade".
Ponovno je odbacio tumačenja da je usvajanje Marakeškog sporazuma te Istanbulske konvencije "odlazak ulijevo" i ocijenio da je cijeli problem s desnicom koja je, kako je rekao "nešto uvrijeđena”, u tome što je umjesto Zlatka Hasanbegovića ministricom kulture postala Nina Obuljen Koržinek.
"Pogledajte je li itko išta rekao prije tog kadrovskog odabira i gledajte politiku nakon. To je bit. Dakle, nema ideologije, to je sve izmišljena priča, nataložena, koju je ubacio u eter netko drugi 2016., a nakon te kadrovske odluke preuzeli oni koji sada nama imputiraju da smo se udaljili. Nismo", ocijenio je Plenković.
Podsjetio je da je usvajanje Istanbulske konvencije bilo i dijelom programa predsjedničke kampanje Kolinde Grabar-Kitarović 2014. godine te da je u programu HDZ-a bilo i prije nego što je on postao predsjednik.
"Zašto tada bilo tko, tko je sjedio na stranačkim tijelima i usvajao taj program, nije digao ruku i rekao 'Ja se ne slažem, imam neki problem, to će nas odvesti ulijevo'. Nitko, ali baš nitko nije zucnuo o tome", dodao je.
Pokomentirao je i kritike zbog koaliranja s HNS-om te rekao da je HNS narodnjačka, liberalna stranka te da tu suradnju treba "gledati programski".
"Što je problem? Mogu li u Njemačkoj surađivati CDU i CSU s liberalima. Pa valjda mogu. Možemo li mi - možemo . Pa s kim ćemo drugo? Tko ostaje? Je l' onda oni hoće da idemo s SDP-om? Dakle, nek' se malo odrede i preciziraju. Floskule i nabacivanja sada ćemo razgrtati i unutar HDZ-a malo čvršće, žešće, argumentiranije nego što smo to činili do sada, jer smo okupirani važnim temama, a to je Vlada – upravljanje zemljom", poručio je Plenković.
Podsjetio je da je do suradnje s HNS-om došlo nakon "najvećeg mogućeg nelojalnog poteza Mosta, kada su ljudi koji sjede u Vladi digli ruku da se kolegu izbaci iz Vlade".
"To je bez presedana, to se nikada u hrvatskoj političkoj povijesti rada Vlade nije dogodilo. I vi nemate izbora - zahvaljujete se na suradnji odmah i gledate s kim možete surađivati, a saborska struktura je takva kakva je izabrana 2016. Svi ti koji su išli na ovoj ili onoj listi skupa - pa što? Išli su na našoj listi Zekanović, Esih i Hasabegović pa nisu više s nama. Otišli su nekamo drugamo", rekao je Plenković.
Upitao je i je li "lijevi” ili "desni” potez vraćanje Hrvatske vojske u Vukovar, Sinj, Ploče, Varaždin, Pulu. "Je li čuvanje hrvatske granice bez dizanja žilet-žice prema Hrvatima u BiH potez lijevi ili desni? Ili je domoljuban i gleda za time da i sutra moram voditi računa da će mi BiH biti susjedna država zauvijek i da moramo graditi odnose i da moram voditi računa da su mi Hrvati s druge strane granice ne samo isti narod, nego su konstitutivan narod u toj zemlji", naglasio je.
Sve su to, ustvrdio je, visokodomoljubni, nacionalni, državotvorni, ozbiljni potezi. "Nema tu ničeg 'lijevog'", poručio je.
Vezano uz najavu izabranog predsjednika Zorana Milanovića da će njegova inauguracija biti održana na Pantovčaku, a ne kao do sada na Markovu trgu, rekao je kako "svatko ima neki svoj stil". "Meni to ništa ne smeta", dodao je. (Hina)