Analiza Mislava Bage

'Znači li ovo da Banske dvore ne brine što bismo zbog proračunske rupe mogli imati problema?'

Iz izjave potpredsjednice Vlade Vesne Pusić može se zaključiti kako Banske dvore ne brine što bismo zbog proračunske rupe mogli imati probleme s Bruxellesom.

Premijer i dalje ne komentira procjene Europske komisije, ali zato se iz izjave potpredsjednice Vlade Vesne Pusić može zaključiti kako Banske dvore ne brine što bismo zbog proračunske rupe mogli imati probleme s Bruxellesom. Evo što o svemu kaže Mislav Bago.

Milanović: Imao sam otvorene oči i uši za argumente najsiromašnijih

'Vesna Pusić bi mogla biti djelomice u pravu kada bi hrvatsko gospodarstvo raslo, no hrvatsko gospodarstvo je već šestu godinu u minusu i za sljedeću godinu se predviđa mršavi rast od 0,2 posto. Što to znači? Znači zapravo svaki minus u državnoj blagajni ova zemlja mora uzimati kredite da pokrije te sve minuse što znači da imamo povećan javni dug, a to je najveći problem ove zemlje. Javni dug koji će prijeći preko 80 posto. Sve se to treba vraćati, servisirati i samo u sljedećoj godini 13 milijardi kuna Hrvatska država mora osigurati da se vrate kamate. Mi još nismo došli ni do toga da počnemo vraćati glavnicu, mi još uvijek kao zemlja vraćamo kamate.

Stoga je premijer Milanović danas iskoristio prigodu, kada je još jednom Vlada dala suglasnost da se da odobrenje za kredit Hrvatskim cestama, bolje reći Autocestama Zagreb-Rijeka. da podupre Vladinu politiku monetizacije autocesta, upravo da se proba smanjiti javni dug.

Kao što znamo Hrvatske ceste imaju kredite od otprilike 30 milijardi kuna. Premijer Milanović danas je još jednom stao u obranu te Vladine politike u namjeri da se jednokratnom koncesijom praktički osigura što je moguće više novaca, 25, možda 26 milijardi kuna kako bi se zatvorili ti svi nepopularni ili skupi krediti.'

Premijer Milanović aktivan je u Vladinom planu da se ide u monetizaciju autocesta baš kao što su i sindikati aktivni da se spriječi monetizacija. Kada ti potpisi dođu u Hrvatski sabor već je plan sasvim jasan. Neće se samo utvrđivati koliko je potpisa potrebno da se uopće krene prema referendumu, nego će se poslati i pitanje da li je uopće u skladu s Ustavom i onda će u roku od 30 dana Ustavni sud dati svoj pravorijek može li se uopće ići u monetizaciju, ima li dovoljno potpisa da se ide u referendum.'
 
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook