Istraživanje američke gospodarske komore

Administracija, visoki porezi i nestabilni zakoni: Koje su najveće prepreke poslodavcima?

1/5 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Nestabilni zakoni, komplicirana administracija i visoko oporezivanje rada najveće su prepreke poslodavcima u Hrvatskoj u posljednjih pet godina. Pokazalo je to istraživanje američke gospodarske komore o poslovnom okruženju u Hrvatskoj.

Tvrtka poduzetnice Sanele Dropulić savjetuje male i srednje poduzetnike kako biti što produktivniji. A na tom putu brojne su prepreke - ponajprije državne.

"Prije svega je obilje fiskalnih i parafiskalnih nameta, porezna represija, također treba istaknuti da mnogi zakoni pobijaju jedni druge zbog čega se često nalazimo u nesuglasju kako i što napraviti, a nerijetko kada dođemo na šalter državne uprave mi znamo više od samih djelatnika državne uprave", kaže Dropulić.

Na slične prepreke upozorilo je i 140 članova uprava domaćih i međunarodnih poduzeća, koji su sudjelovali u istraživanju američke gospodarske komore o poslovnom okruženju u Hrvatskoj.

Kao najveće ograničavajuće faktore u proteklih pet godina naveli su duge i kompleksne administrativne procedure, nestabilan regulatorni okvir i oporezivanje rada. Tim trima stavkama u 2017. dodali su i nedostatak odgovarajuće radne snage.

"Vidimo da ograničavajući faktori su upravo oni koji zahtijevaju strukturne reforme, koji zahtijevaju veći angažman i naravno pozivamo na odlučnije i brže provođenje reformi kako bi Hrvatska zadržala i ojačala svoju konkurentsku poziciju u srednjoistočnoj Europi", kaže Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica AmChama.

HUP: "Još puno toga treba popraviti"

Iz udruge poslodavaca upozoravaju da unatoč povoljnom trenutku za privlačenje ulaganja, treba još puno toga popraviti.

"Mi sad zovemo investitore, imamo dobar rejting, međutim kada dođu investitori moramo osigurat njima slične uvjete poslovanja koje oni imaju u svojim zemljama - dakle pravnu sigurnost, jednostavne procese, jasne odgovore što se može, što se ne može, jasne zemljišne knjige", kaže glavni direktor HUP-a Davor Majetić.

Poduzetnica Sanela Dropulić priča kako je iz vlastitog iskustva svjedočila odustajanju od investicija.

"I sama sam radila za jednog investitora koji je iz Danske htio u Hrvatskoj pokrenut investiciju, čak i otvoriti dvije tvornice. No nakon tri godine pokušaja pozdravili su se sa Hrvatskom i otišli u Rumunjsku."

Većina ispitanika smatra da Vladine institucije negativno utječu na poslovno okruženje

Ne čudi što onda čak 86 posto ispitanika AmChama utjecaj vladinih institucija na poslovno okruženje u Hrvatskoj opisuje kao negativan ili bez učinka.

Najveći dio, točnije 47,13 posto ispitanika smatra kako u Hrvatskoj vladaju prosječni poslovni uvjeti, kao u usporedivim zemljama u regiji. No brine što čak 37,93 posto poduzetnika ističe kako su uvjeti poslovanja u Hrvatskoj među najlošijima u okruženju.

Da je Hrvatska zemlja s povoljnijim uvjetima od ostatka regije, smatra pak 8,05 posto ispitanika.

Čak 48, 8 posto ispitanika ističe kako se najviše pogoršala provedba pravnih pravila i procedura. Nešto manje - njih 39, 20 posto primjećuje najveća pogoršanja u kvaliteti zakonskih okvira. 33, 60 posto pak kritizira povećanje razine oporezivanja.

No unatoč svemu navedenom, više od polovice ispitanika u sljedeće 3 godine planira zaposliti do 20 novih radnika. Njih 19, 67 posto najavljuje mogućnost i zapošljavanja više od 20 radnika, dok isto toliko poduzetnika ističe kako u njihovim tvrtkama neće biti promjena u broju zaposlenih.

Dodajmo ovome i kako velika većina od 77, 87 posto ispitanika smatra da je članstvo Hrvatske u Europskoj Uniji imalo pozitivan učinak na njihovo poslovanje. Da je imalo neutralan učinak, smatra nešto više od 18 posto ispitanih poduzetnika, dok samo 4,1 posto vidi negativne posljedice ulaska Hrvatske u EU. 

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr