Iza njihovih imena kriju se traumatične priče. Poput one ovog mladića iz Nigerije. 'Ja sam homoseksualac, a u Nigeriji ako si gay - dobiješ 15 godina zatvora.... Da sam ja sad u Nigeriji - ne bih ni smio ovako razgovarati s vama, jer se to tamo ne smije reći. Ali u Europi - ja sam slobodan. I ponosan', kaže nam ovaj Nigerijac.
Hrvatska mu se svidjela. Tu je našao prijatelje. Ako dobije azil, ostat će. 'Vjerujem da su u Hrvatskoj najbolji ljudi, prijateljski raspoloženi, dragi i nisu rasisti', dodaje.
U Hrvatskoj azil trenutačno traži 66 osoba. Od toga 4 su žene. Najviše tražitelja je iz Sirije. Slijedi Alžir, Afganistan, pa Nigerija. Jedna osoba je iz Somalije.
Njemačka prima izbjeglice: "Moramo dopustiti tu čovječnost"
Nazar je uspio u dobivanju azila. Jedan je od 146 osoba koje su dobile azil u Hrvatskoj. Pobjegao je iz Kazahstana sa suprugom i troje djece.
Svi tražitelji azila u Hrvatskoj primaju 100 kuna mjesečno. Hranu. Smještaj. I obrazovanje. Oni koji dobiju azil - dvije godine država im financira i stan. Ali i pomoć od 500 kuna. Stan je dobio i Nazar. Ali i oko 2000 kuna pomoći zbog troje djece.
Uz dobivanje azila, problema ima još. 'U Hrvatskoj već tri godine u Hrvatskoj ne postoji sustavno učenje hrvatskog jezika, a to je ustvari prvi način na koji vi možete se integrirati u društvo', kaže nam Mirjana Vergaš iz UNHCR-a.
Ljudi iza čijih imena se kriju prave životne drame - Hrvatsku uglavnom vide samo kao postaju na putu prema zapadnoj Europi.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook