Ponovno je poskupjelo brašno, a pridružile su mu se i ostale namirnice poput ulja, octa, kave i to od osam do čak 22 posto. Kupus je poskupio za 43 posto kao i sir i ponovno češnjak, i to za 21 posto.
Sindikati upozoravaju da je divljanje cijena prešlo sve psihološke granice i da Vlada mora hitno poduzeti sve što zakonski može kako bi se situacija stabilizirala. Mnogi, kažu, koriste situaciju kako bi bez razloga digli cijene i to ne malo.
'Brašno se radi od pšenice koje smo lani imali i više nego dovoljno, pšenica je otkupljena po povoljnoj cijeni i zato bi trebale biti i povoljne cijene brašna. Vlada ima mnogo načina da popravi situaciju. Utjecati i na potpore i poticaje, pa onome tko diže cijene uskratiti poticaj, nekome tko je kooperativan još pomoći, dakle Vlada ima alata u rukama, samo treba prijeći s riječi na djela', tvrdi predsjednik NHS-a Krešimir Sever.
>> Skuplje i buđenje: Cijena kave porast će najmanje 20 posto
Suncokretovo ulje je poskupilo 8 posto, glatko brašno oko 16 posto, a oštro brašno blizu 18 posto, ocat oko 18 posto, a kava oko 6 posto', kazao je Domagoj Šojat iz Supermarketi .info. Na potezu je premijerka Kosor koja je nedavno obećala da će Vlada pratiti cijene i opet sazvati sastanak s onima koji to rade. Građanima je voda došla do grla.