Može li Vladin plan doista oživjeti gospodarstvo? 13 milijardi uložit će se u proizvodnju struje, u pruge, naftovode, nasipe i turizam. Stručnjaci priznaju da će pozitivan efekt takvih ulaganja na rast BDP-a postojati. No, upozoravaju da on neće biti dovoljan za izvlačenje iz krize.
'Pa to su investicije koje svoje učinke daju tek u dugom roku i upravo zbog toga bi bilo potrebno više inzistirati na investicijama privatnog sektora na investicijama poduzetništva, a ne isključivo na investicijama države', rekao je Zdeslav Šantić, analitičar Splitske banke.
>> SDP o svojem planu oporavka, Kosor o vladinom
Vlada je oformila i Odbor za investicije koji će pratiti ulagački ciklus. U njemu će sjediti najači bankari, novi šef Udruge poslodavaca, ministri i predsjednik gospodarske komore Nadan Vidošević. On smatra da investicije mogu početi sa infrastrukturom ali se obavezno moraju nastaviti u privatnom sektoru.
'Ono što se mora suštinski dogoditi kao zaokret, nama trebaju strane privatne investicije. Činjenica je da Hrvatska danas ima industrijsku proizvodnju manju nego prije 30 godina. I taj prostor se sa ovim još ne otvara, ali bolje početi jer ova letargija u kojoj smo sada je neodrživa', rekao je Vidošević.
Vlada je uz projekte najavila i novi ulagački Zakon kojim će probati privući strane privatnike. 'Moramo znati da su određene barijere jako visoke, da je i dalje naš sustav poticaja dosta kompliciran i neefikasan i da tu treba učiniti značajne promjene', rekao Šantić. Promjena koje su nužne za investicijski boom je puno, a vremena za akciju svakim danom sve manje.