Rezultati su to 'Godišnjaka svjetske konkurentnosti 2012.' koje je objavio Institute for Management Development iz Lausanne. Lista konkurentnosti obuhvaća samo elitni krug zemalja, to jest, na njoj nisu nerazvijene zemlje.
Analiziralo se 20 faktora konkurentnosti, a Hrvatska je najbolje ocijenjena za zdravlje i okoliš, cijene, međunarodnu trgovinu i obrazovanje. Najlošije ocijenjeni faktori su domaća ekonomija, stavovi i vrijednosti, menadžment i institucije. Usporedbe radi, 2008. se iza Hrvatske nalazilo šest zemalja - Indonezija, Argentina, Meksiko, Južna Afrika, Ukrajina i Venezuela, dok se na ovogodišnjoj ljestvici iza Hrvatske nalaze samo Venezuela i Grčka.
>> Direktor svjetske banke: Hrvatska je trenutno u vrlo dubokoj recesiji
>> BDP pao za 1,3 posto! Milanović: Službeno smo u recesiji
Na vrhu ljestvice je Hong Kong iza kojeg je SAD-a. Na trećem mjestu je Švicarska, dok su napredak zabilježile i Norveška, Nizozemska, Irska i Island. Profesor Stephane Garelli, glavni ekonomski analitičar ove poslovne švicarske škole upozorio je na posljedice recesije.
'Recesija je učinila svjetsko gospodarstvo fragmentiranijim i neujednačenijim nego ikad, što prisiljava poduzeća vođenju nekoliko paralelnih modela poslovnog upravljanja. Zemlje u razvoju oslanjaju se na domaću potražnju i firme nacionalne šampione, koje se izoliraju od ekonomskih previranja, dok se razvijene zemlje okreću re-industrijalizaciji. U oba slučaja, imamo povratak ekonomskog nacionalizma i protekcionizam je ponovno postao privlačna opcija', rekao je profesor Garelli, javlja Seebiz.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.