'Prihvaćajući konjunkturni paket Njemačka prihvaća i najveće zaduženje u povijesti', reko je predsjednik demokršćanskog zastupničkog kluba Volker Kauder. On je istodobno naglasio da je novo zaduženje prijeko potrebno kako bi se ublažile posljedice globalne krize na njemačko gospodarstvo.
Kauder je istaknuo da je vlada donijela 'čvrst plan' vraćanja dugova te da planira u Ustav uvesti klauzulu po kojoj bi pojačana zaduženja dolazila u obzir samo u iznimnim slučajevima. Ministar financija Peer Steinbrueck najavio je da Njemačka, zbog novih kredita u rekordnom opsegu kojim će se, uz ostalo, financirati konjunkturni paketi, neće moći ispuniti maastrichtske kriterije za unutarnje zaduženje.
>> Njemačka: Drugi paket mjera iznosi do 50 milijardi eura
'Nova zaduženja 2009. još neće probiti maastrichtsku granicu, ali nam to 2010. neće poći za rukom', rekao je Steinbrueck. Novim proračunom demokršćansko-socijaldemokratska vlada Angele Merkel srušila je rekord ministra financija Thea Weigela koji je početkom devedesetih u jeku obnove zemlje nakon ujedinjenja podigao 40 milijardi eura novih kredita.
Njemačka vlada prihvatila je u ponedjeljak navečer tzv. drugi konjunkturni paket koji, između ostalog, predviđa smanjenje poreza, ulaganje u infrastrukturu te kreditna jamstva za posrnula poduzeća. Novi konjunkturni paket mjera naišao je na oštre kritike parlamentarne oporbe.
'To nije konjunkturni paket mjera nego paket mjera za zaduženje', rekao je predsjednik najveće oporbene stranke Liberalno demokratske stranke Guido Westerwelle. On je zaključio da je 'vlada kapitulirala'. Stranka Zeleni smatra da vlada nakon rekordnih povećanja poreza proteklih godina sljedećim naraštajima povrh svega ostavlja i rekordno zaduženje. Predstavnici stranke Ljevice drže da je paket mjera premalen te da neće doći do prosječnog građana te su istodobno zatražili potpunu nacionalizaciju bankarskog sustava u Njemačkoj.