Na razini EU-a stopa nezaposlenosti, mjerena metodologijom Međunarodne organizacije rada (ILO), iznosila je u listopadu 6,0 posto, kliznuvši s revidiranih 6,1 posto u rujnu, pokazalo je izvješće europskog statističkog ureda.
U eurozoni spustila se sa 6,6 na 6,5 posto, pokazuju tablice Eurostata.
Usporedbe radi, u prošlogodišnjem listopadu u EU je dosezala 6,6 posto, a u eurozoni 7,3 posto.
Eurostat procjenjuje da je bez posla u EU-u u listopadu bilo približno 12,95 milijuna građana, od čega njih približno 10,87 milijuna u eurozoni. Na godišnjoj razini broj nezaposlenih u EU-u smanjen je za 1,158 milijuna, a u eurozoni za 1,053 milijuna.
Hrvatska uz Finsku
Španjolska i Grčka još uvijek jedine bilježe dvoznamenkastu stopu nezaposlenosti, koja je u listopadu iznosila 12,5 odnosno 11,6 posto.
U Hrvatskoj je stopa nezaposlenosti mjerena ILO-vom metodologijom u listopadu iznosila 6,5 posto, kliznuvši za 0,1 postotni bod u odnosu na revidiranih 6,6 posto u rujnu. Eurostat je raniju procjenu za rujan podigao za 0,3 postotna boda, navodi se u priopćenju.
U listopadu prošle godine iznosila je 6,9 posto.
Bez posla je u Hrvatskoj, prema Eurostatovim podacima, u listopadu bilo 118.000 građana, za tisuću manje nego u prethodnom mjesecu. U odnosu na prošlogodišnji listopad broj im je smanjen za osam tisuća.
Najbliža Hrvatskoj u listopadu je bila Finska, sa stopom od 6,8 posto.
Najniže su stope nezaposlenosti i u listopadu bilježile Češka, od 2,1 posto, Njemačka i Poljska, od tri posto, te Malta, gdje je iznosila 3,1 posto.
Blizu su i Mađarska i Nizozemska, sa stopama nezaposlenosti od 3,6 odnosno 3,7 posto.
Stagnacija nezaposlenosti mladih
Stopa nezaposlenosti među građanima u dobi do 25 godina u listopadu je u EU-u iznosila 15,1 posto, a u eurozoni 15 posto, blago se spustivši u odnosu na rujanskih 15,2 posto, koliko je na oba područja iznosila i u listopadu 2021.
U EU-u je u prošlom mjesecu bez posla bilo 2,872 milijuna mladih, od čega 2,326 milijuna u eurozoni.
U usporedbi s istim mjesecom lani broj nezaposlenih mladih uvećan je za 102 tisuće u EU-u i za 81 tisuću u eurozoni.
Samo pet zemalja ispod 10 posto
Najveću stopu nezaposlenosti među mladima i u listopadu su bilježile Španjolska i Grčka, od 32,3 odnosno 27,3 posto.
Slijede Italija i Švedska, sa stopom nezaposlenosti među mladima od 23,9 odnosno 21,6 posto.
Blizu su i Latvija i Luksemburg, gdje je bez posla gotovo svaka peta osoba mlađa od 25 godina.
Među zemljama EU-a čijim je podacima Eurostat raspolagao, u listopadu je najnižu stopu nezaposlenosti mladih imala Češka, od 5,7 posto. Vrlo blizu je i Njemačka, sa stopom od 5,8 posto.
Jednoznamenkaste stope nezaposlenosti građana u dobi do 25 godina bilježe još samo Nizozemska, Malta i Mađarska, gdje je iznosila 7,8 posto, odnosno 8,1 i 9,5 posto.
Hrvatska, Belgija, Cipar, Rumunjska i Slovenija nisu obvezne dostavljati mjesečne podatke o nezaposlenosti, već ih dostavljaju na kvartalnoj razini.
U trećem tromjesečju Hrvatska je prema revidiranim podacima bilježila stopu nezaposlenosti mladih od 17,4 posto. Bez posla ih je u razdoblju od srpnja do rujna bilo 25 tisuća, pokazale su najnovije tablice Eurostata.
Izvješće za rujan pokazivalo je stopu nezaposlenosti mladih od 15,5 posto, uz 23 tisuće nezaposlenih.