'U Europsku uniju zbog propisanih uvjeta ne možemo, možemo uz veliko carinsko ograničenje što oni imaju, a u Libiju, Egipat i u ove države možemo slobodno izvoziti', kazao je Mato Mamić dopredsjednik udruge Baby Beef.
Za 1500 grla Libija plaća više od dva milijuna eura. Takva cijena u Hrvatskoj se ne može postići. 'Sad Hrvatska godišnje proizvodi negdje oko 180.000 bikova, a potrebe hrvatskog tržišta maksimalno su 100.000, znači 80.000 bikova u Hrvatskoj je suficit što je dobro', kazao je Mamić.
>> Valpovo: Ujedinili se i kreću u osvajanje europskoga tržišta!
Junad će za Libiju brodom. U riječkoj luci sve je spremno za utovar. Iako interesa za hrvatsku junad ima, više smo je proizvodili prije 100 godina. 'Davne 1905. Godine Hrvati su izvozili 150.000 komada bikova, a danas izvozimo negdje oko 30-ak tisuća.
Uzgajivači junadi pokazali su kako pokrenuti posrnuli stočarski sektor. 'Cilj je da što kvalitetnije i efikasnije udovoljimo zahtjevima tržišta', kazao je Marko Dražetić, pomoćnik ministar poljoprivrede.
S prvim srpnjem našim se uzgajivačima otvara i europsko tržište. S konkuretnom cijenom, za hrvatsku junad svi su putevi otvoreni. U Europu i svijet moći će brodom, pa čak i avionom.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook