Vlada će već danas, kako je najavio ministar financija Ivan Šuker, donijeti odluku o osiguranju štednih depozita građana u bankama do iznosa od 50 tisuća eura.
Takvu odluku već su donijele i ostale europske zemlje. Poput Hrvatske, za 50 tisuća eura jamče, primjerice, Estonija i Mađarska. Španjolska, Belgija, Nizozemska, Italija jamčit će do 100 tisuća eura. Brojne članice Europske unije, među kojima je i susjedna Slovenija nisu postavile granicu osiguranja štednje svojih građana.
>> Zemlje eurozone postigle dogovor o planu za izlazak iz financijske krize>> Dobra strana krize: Manje novca, više života (i to duljeg)
>> Hrvatska se dobro nosi s financijskom krizom, no pitanje je vremena kada će nas pogoditi
Azijske i europske burze bilježe snažan oporavak. Reakcija je to tržišta na mjere kojima se brojne svjetske vlade žure pružiti bankama ruku spasa. Vodeće svjetske središnje banke ponudile su financijskim ustanovama neograničene kratkoročne zajmove.
Čelnici 15 zemalja eurozone na jučerašnjem su samitu u Parizu dogovorili plan za izlazak iz financijske krize. Zemlje članice jamčit će za međubankovne zajmove do 31. prosinca sljedeće godine. Ta će se jamstva bankama naplaćivati. Čelnici eurozone obvezali su se i spriječiti stečaj većih banaka dokapitalizacijom.
No, brojni analitičari upozoravaju da kriza još nije gotova. Europska unija i Međunarodni monetarni fond predlažu preustroj međunarodnog financijskog sustava. Financijska kriza u međuvremenu prisiljava sve veći broj ljudi na stezanje pojasa. Prema pisanju španjolskih medija naštetila je i tamošnjoj prostituciji. Oko 50 milijuna eura dnevne potrošnje na prostitutke smanjilo se za čak 40%.