Europske cijene energije porasle su nakon što su ruske snage napale mete diljem Ukrajine u nastojanju da, kako su rekli, demilitariziraju zemlju. Zapad je obećao daljnje sankcije.
Cijene su rasle tijekom cijelog tjedna kako su se tenzije u Ukrajini pojačavale, piše Bloomberg.
Burzovna cijena plina u Europi tijekom trgovanja u četvrtak porasla je za 35 posto i premašila 1400 dolara za tisuću kubičnih metara.
Cijena ožujskih futuresa na referentnom čvorištu TTF u Nizozemskoj narasla je na 125 eura za megavatsat, što je najveća cijena od 23. prosinca.
Namon noćašnjeg obraćanja Vladimira Putina Rusija je pokrenula niz raketnih napada na ukrajinskom teritoriju. Ukrajinsko ministarstvo unutarnjih poslova upozorilo je da je glavni grad Kijev na meti. Pozivaju građane da idu u skloništa. Ukrajinska granična straža rekla je da je granatirana iz pet regija, uključujući Krim na jugu i Bjelorusiju na sjeveru.
Kakve će biti nove sankcije?
Biden je najavio kako će se sastati sa državama članicama G7 u četvrtak, ali kako će objaviti daljnje sankcije Rusiji. Sve sankcije koje će biti usmjerene prema ograničavanju Rusije stranim valutama mogle bi, piše Bloomberg, poremetiti tržišta, od plina i nafte do hrane.
Analitičari kažu je teško predviđati i da će se više znati kad se dozna i kakve će nove sankcije Zapada biti prema Rusiji.
Kriza dodatno ugrožava opskrbu gorivom u Europi - koja se ionako već mjesecima bori s energetskom krizom. Kontinent ovisi o Rusiji, odakle dobavljaju više od trećine svoje opskrbe plinom, a niske zalihe goriva prošle godine dovele su cijene do rekordnih razina.
"Ako bi Zapad odlučio odsjeći Rusiju od SWIFT-a, plaćanje za isporuku ruskog plina postalo bi nemoguće", rekla je Katja Yafimava, viša znanstvena suradnica na Oxfordskom institutu za energetske studije.
Tijek događaja iz minute u minutu pratite OVDJE.