Bugarske i makedonske plaće od 160 eura niže su od brojnih kineskih provincija u kojima proizvode zapadne korporacije.
Gledajući regiju, Hrvatska u regiji stoji lošije samo od Slovenije, dok je kod nas minimalac 374 eura, u Sloveniji minimalac iznosi 784 eura.
'Nama s jedne strane ne može biti za utjehu što smo možda negdje pri vrhu s minimalnim plaćama kad je riječ o siromašnom jugu, jer cijene su nam na razini Europe i njezina razvijenog sjevera. Europa se sve više raslojava, u krizi se ne snalazi, na djelu je pohlepa multinacionalnih kompanija, a sve na štetu radnika' rekao je čelnik NHS-a Krešimir Sever.
>> Moguće i u Hrvatskoj: Mjesečna plaća od pola MILIJUNA KUNA!
Ekonomist Guste Santini smatra kako samo obrazovanje može dati rezultate, a svijestan je i jaza koji se povećava među nerazvijenima i razvijenima.
'Mi imamo znanost kao da je to neki pomodni artikl, a ne da je to temeljna poluga razvoja. Tamo gdje postoji pamet i znanje, nema niskih plaća. Nema ih u Finskoj, ali tamo su velike dodane vrijednosti' rekao je Santini, te je dodao kako će ustrajati na svojem prijedlogu da se u Hrvatskoj poveća neoporezivi dio dohotka na pet tisuća, porezna stopa od 10 posto da se primijeni od 5 do 15 tisuća kuna, 20% 15-30 tisuća i 30 posto iznad 30 tisuća kuna.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook