Američki ministar financija Henry Paulson rekao je senatorima tijekom petosatnog saslušanja, da je sanacija "žalosna" i "neugodna" ali i potrebna kako bi suzbila duboku recesiju i obnovila povjerenje u financijska tržišta.
Dok je on govorio američka središnja banka Federal reserve bila je prinuđena ubaciti još 2 milijarde dolara u poremećeni financijski sustav.
>> Izvanredan rast dionica na Wall Streetu i svjetskim burzama
>> Dionice na Wall Streetu padaju unatoč vladinom preuzimanju AIG-a
Nakon što su zastupnici skeptički reagirali suočeni s golemom veličinom predložene sanacije i nedostatkom pojedinosti o njoj, američke burze su zabilježile pad vrijednosti dionica od oko 1,5 posto zbog neizvjesnosti oko toga kada i kako će Washington djelovati.
Predsjednik Odbora za financije Zastupničkog doma američkog Kongresa Barney Frank upozorio je da plan možda neće biti usvojen do ponedjeljka.
Financijska kriza u Sjedinjenim Državama postala je pitanje broj 1 pred predsjedničke izbore 4. studenoga i mnogi zastupnici koji žele biti ponovo izabrani u Kongres nastoje izgledati oprezno.
Sanacija koja bi mogla biti do sada najveća u povijesti Sjedinjenih Država stajala bi svakog Amerikanca 2,300 dolara.
Zakon koji predlaže administracija predsjednika Georgea W. Busha bi omogućio vladi da kupi loše hipotekarne kredite i druge rizične investicije banaka i financijskih institucija što bi ih financijski ozdravilo i omogućilo da i dalje posuđuju novac.
Jačanje burzovnih problema je samo dio ekonomske pustoši za koju su predsjednik Središnje banke Ben Bernanke i Paulson rekli senatorima da će uslijediti ukoliko Kongres bude oklijevao prihvatiti prijedlog administracije za spašavanje uzdrmanih financijskih institucija.
Bez sanacije Paulson i Bernanke su ocrtali strašan scenarij: ni tvrtke niti potrošači neće moći posuđivati novac, a najveće svjetsko gospodarstvo će se praktički zaustaviti.