No, ni premijerka, pa ni ministar Ivan Šimonović o tome ne žele javno, a za tjedan dana, Petračeva bi molba trebala biti na dnevnom redu Komisije za pomilovanja. Hrvoje Petrač i danas je bio pravi izazov za sigurnosne službe. Kolona specijalnih vozila sa zatamnjenim staklima, ispražnjeno parkiralište, spuštene rolete u zgradi suda, a prilaz dvorištu, medijima je strogo bio zabranjen.
>> Mesić bi pomilovao Petrača, Šimonović protiv?
Iz pulske kaznionice Petrač je stigao kao svjedok, a Vladimir Zagorec iz Remetinca kao okrivljeni. Snježana Šiprak, nekadašnja Zagorčeva tajnica, tužila je umirovljenog generala da ju je oklevetao i nazvao Petračevom ljubavnicom, a bivši prijatelji u sudnici se nisu niti pogledali. No, to što je u 'slučaju dragulji' raskrinkao Zagorca, moglo bi Petraču i pomoći u njegovoj želji za pomilovanjem. Za tjedan dana ta je priča na dnevnom redu Komisije, a upućeni kažu da u prilog Petraču ide dosadašnja suradnja s policijom i tužiteljstvom.
Mesić još ništa ne zna
Petrač je do sada osuđen za otmicu Zagorčeva sina, ali i iznudu. Još bi tri godine trebao odležati, no u Ministarstvu pravosuđa oprezni su u stavovima prema Petračevoj molbi da, kao uzoran zatvorenik, zaslužuje pomilovanje. 'Komisija još o tome nije odlučivala, ja još ništa ne znam', komentirao je i predsjednik Mesić. 'Ministarstvo pravosuđa u potpunosti poštuje ustavne i zakonske ovlasti predsjednika Republike u postupku pomilovanja i neće obznanjivati ni komentirati svoje prijedloge povodom pojedinih molbi prije nego predsjednik o njima odluči', priopćeno je iz te ustanove.
Njihovo mišljenje ne može utjecati na konačno odluku, a niti u Vladi spekulacije ne žele komentirati. Do sada je bilo slučajeva u kojima se predsjednik, prije konačnog potpisa, nije slagao s članovima Komisije, što je njegovo pravo. Bit će ovo jedna od posljednjih odluka, o kojoj Komisija u ovom sastavu, raspravlja. S Novom godinom, prestaju s radom, a novi predsjednik okupit će nove ljude.