Nagrađeno desetero djece

Maleni dobročinitelji pomažu svojim vršnjacima, a sada su za svoj rad primili vrijednu nagradu: ''Najviše volim stati na stranu slabijih i ispraviti nepravdu''

Deset malenih dobročinitelja za svoja djela prema vršnjacima dobili su vrijednu nagradu. Ove je godine prvi put dodijeljena nagrada djeci koja su pomagala u promicanju i zalaganja za prava djeteta, surađivala i pomagala svojim vršnjacima.

Savez društava ''Naša djeca'' ove je godine osnovao i prvi put dodijelio jedinstvenu nagradu ''Emil Paravina''. Nagrada je otišla u ruke desetero djece, i to za za promicanje i zalaganje za dječja prava, dječju participaciju, suradnju i pomoć svojim vršnjacima.

Nagrada je dodijeljena u dvije kategorije – djetetu pojedincu i skupini djece.

U prvoj je kategoriji nagradu dobila Matea Juričić iz Svete Nedelje. Ova ju nagrada, kaže, potiče da i dalje nastavi s humanitarnim radom i pomaganjem vršnjacima. ''Najviše volim stati na stranu slabijih i ispraviti nepravdu ako je potrebno. Kroz Dječje gradsko vijeće Svete Nedelje-grada prijatelja djece, zagovarat ću prava nas djece i truditi se da se ista poštuju'', rekla je Matea.

''Postigli smo naš cilj''

Nagradu u drugoj kategoriji osvojili su Marko Periša, Matej Markovinović, Patrik Habek, Dora Pakasin, Zara Rupčić, Una Bebek, Mia Gregurina, Lea Vugrin i Sara Mikulić iz 6. b razreda Osnovne škole "Braća Radić" iz Koprivnice.

Una Bebek je u ime svojih vršnjaka iz razreda otkrila što njima znači ova nagrada.

''Dokazuje da smo uspjeli postići naš cilj – govoriti o važnoj temi nasilja nad djecom, bilo među vršnjacima, bilo u obitelji, te doprijeti do što više djece i odraslih i poručiti im da ne okreću leđa ako primijete da netko trpi nasilje'', kaže nam Una koja je s prijateljima iz razreda snimila edukativni video.

Pročitajte i ovo Ganuo sve do suza Nepoznati dobročinitelj okupio beskućnike u Rijeci i svima platio ručak: ''Kako izgleda? Ne znamo jer nije došao. Naša ljudina''

''Snimili smo video zato što smo shvatili da nasilje nije samo priča već stvarni život. Postoje mnoge vrste nasilja, a cyberbullying, obiteljsko i vršnjačko nasilje su najčešće s kojima se naši vršnjaci susreću. Video smo zamislili kao podršku djeci koja trpe nasilje, a ne žele, ili ne znaju, to prijaviti. Namijenjen je i djeci koja vrše nasilje nad drugima. Nisu svjesna koliko zapravo gube. Gube prijateljstvo, a to im nitko ne može nadoknaditi. Prijateljstvo donosi najveću sreću. Kada si sretan, prijatelj te učini još sretnijim, a kad si tužan uvijek će ti biti rame za plakanje. Pravog prijatelja je teško pronaći, ali kad ga pronađeš uvijek će biti tu za tebe'', ispričala nam je Una.

Pročitajte i ovo Četiri kata s čovjekom na leđima Vatrogasac s fotografije koja je ganula Hrvatsku: "Pokušao sam ga nositi kao mladu. Žena je plakala od sreće, nudili su mi novac, ali ne radimo zato ovaj posao"

Koliko su u ovome važni i odrasli, a pogotovo učitelji, rekla je za DNEVNIK.hr Sanja Pakasin, profesorica likovne kulture koja je pomagala učenicima da snime video.

''Naš primjer služi učenicima kao model ponašanja i samim time trebamo se zapitati čemu ih zapravo želimo naučiti. Na nama je da osmislimo način kako učenike potaknuti da od pasivnih primatelja informacija postanu aktivni sudionici u demokratskom razvoju društva. Usadimo im potrebu za progovaranjem o važnim temama, stvorimo poticajno okruženje za kreativno stvaralaštvo i potaknimo ih da svojim primjerom inspiriraju druge'', kaže Pakasin.

Pročitajte i ovo Prvo legalno hranilište mačaka Slučajan susret vratio osmijeh na lice tužne bake i stavio krov nad 60 malenih glava: ''Ne želim živjeti u svijetu u kojemu se starica boji da će je netko istući jer hrani mice''

Iz Savez društava ''Naša djeca'' objasnili su i zašto su organizirali nagrade ''Emil Paravina''. Želja ima je bila djecu potaknuti na aktivno sudjelovanje u životu zajednice, participaciju s odraslima, zagovaranje jednakih prava i mogućnosti.

''Nagradu smo pokrenuli u čast dr. sc. Emila Paravine, pedagoga, humanista, promicatelja dječjih prava i dugogodišnjeg tajnika Saveza DND, čiji je rad utjecao na dobrobit života tisuće djece i roditelja. Dr. sc. Emil Paravina je sudjelovao u izradi Konvencije o pravima djeteta te je srcem odabrao dječja prava i posebno bio posvećen njihovom promicanju i ostvarivanju'', kažu iz Saveza.

Pročitajte i ovo Vraća sreću i samopouzdanje Jedino sredstvo plaćanja je osmijeh: Divna gesta kozmetičarke koja pomaže ženama koje su zbog bolesti izgubile obrve

Na javni poziv u obje kategorije prijavila su se ukupno 44 osnovnoškolaca koje su njihovi nastavnici, razrednici, voditelji, mentori, roditelji, njihovi vršnjaci kandidirali jer su aktivni u svojim razredima, Dječjim gradskim vijećima, Dječjim forumima.

Mali zagovaratelji i borci za dječja prava upozoravaju odrasle kako raditi u korist djece, osmišljavaju teme i poruke te snimaju video-uratke u kojima pozivaju odrasle da poštuju dječja prava, poučavaju svoje vršnjake o dječjim pravima i obvezama kroz vršnjačku edukaciju i radionice, rado pomažu svojim bolesnim vršnjacima ili se bore za onu slabiju djecu koja nemaju dovoljno samopouzdanja reći što misle i što žele.

Osim toga, sudjeluju u humanitarnim akcijama u školi, gradu, pišu poruke djece odraslima kakva igrališta žele i uređuju ta igrališta, potiču svoje vršnjake drugih nacionalnih manjina i djecu s teškoćama u razvoju na zajedničko druženje, radionice o dječjim pravima, toleranciji, nenasilnom rješavanju sukoba, miru, zajedničke priredbe i projekte. Svi su oni veliki volonteri od – malih nogu.

Imate li i vi inspirativnu priču? Nekome ste pomogli ili je netko vama učinio dobro djelo? Pišite nam na budimokaooni@novatv.hr.