U nepristupačnim terenima i pustinjama Azije, pojava tridesetak i više godina starog Land Cruisera nije ništa neobično. Stroj je to za najteže zadatke, po mnogima jedna od rijetkih živućih legendi u svijetu automobila. Stoga je svaki susret s testnim Land Cruiserom poseban. I u potpuno novom ruhu, masivni je Japanac ostao vjeran izvornoj koncepciji. Riječ je o jednom od rijetkih preostalih terenaca koji, doduše, nudi i luksuz, ali to ipak ne čini poput sveprisutnih europskih SUV-ova. Mnogi će u tome naći negativan predznak, što na koncu i potvrđuju prodajne statistike koju se debelo na strani šminkerskih SUV-ova, no Land Cruiser definitivno ima svoje poklonike.
Ipak, mišljenja smo kako su se Japanci trebali više potruditi kada je dizajn u pitanju. Prethodnik je, naime, izgledao osjetno bolje, pa iako nam je jasno da se ovdje bježi od pomodne, blještave figure, ipak se to moglo odraditi atraktivnije. I izgled unutrašnjosti ostavlja isti dojam, no luksuza ni po čemu ne manjka. Koža, čvrsti, fino obrađeni materijali, a tu je i sedam sjedala – dakle, neće biti problema niti za veću obitelj. Zanimljivo, sjedala u trećem redu sklapaju se električnim putem. To još nismo vidjeli. Land Cruiser je dugačak 4,7 metara te težak dvije i pol tone. Konkurencija sa sličnim karakteristikama niti ne pomišlja suočavati s četverocilindričnim motorom, no Japanci misle drugačije.
Veliki D-4D dizelaš je zapremine tri litre i razvija 173 konja. Važniji je ovdje okretni moment od 410 Nm, no dojma smo kako je Land Cruiser ipak pretežak i prevelik za ovakav motor. On nedvojbeno izvrsno služi na terenu, gdje se traži silna moć velikog, nisko-turažnog motora, no na cesti bi stvar puno bolje izgledala s dva cilindra više. Automatskom mjenjaču s pet stupnjeva prijenosa, nismo našli manu. Ubrzanje do stotke traje 12 sekundi, a najveća brzina ne prelazi mršavih 175 km/h. Potrošnja na testu kretala se oko 13 litara i tu konkurencija također može bolje. No, ono što Land Cruiser čini bolje od većine je terenska vožnja. Uz vrhunski pogon tu su i reduktor te blokada stražnjeg diferencijala. Nadalje, tu su i sustav pomoći pri kretanju na uzbrdici te sustav koji sprječava neželjeno klizanje na nizbrdici.
Konačno, Toyotinu legendu u ovakvom izdanju treba platiti 480 tisuća kuna. Iako usporedba s ostalim SUV-ovima iz segmenta nema smisla, treba istaknuti kako je Land Cruiser u odnosu na njih relativno jeftin. Ali je i daleko manje atraktivan i dolazi s 4 cilindra. Za mnoge, Land Cruiser ovdje gubi, no za one koji traže istinski terenac s visokom razinom luksuza, onda je ovaj Japanac svakako bolji izbor.
Emisiju Automotiv pratite nedjeljom ujutro na programu Nove TV.